Hrozící vojenské a finanční jadrové hrozby, ke kterým může dojít v roce 2023..
Svět je dnes konfrontován se
dvěma nukleárními hrozbami takového rozsahu, s jakým jsme se dosud v
historii nesetkali. Těmto hrozbám čelíme v době, kdy se světová ekonomika
chystá otočit a strmě klesat nejen na roky, ale pravděpodobně i na desetiletí.
Zjevnou jadernou hrozbou je válka mezi USA a Ruskem, která v současnosti probíhá na Ukrajině.
Další jadernou hrozbou jsou finanční zbraně hromadného ničení ve formě dluhů a derivátů ve výši pravděpodobně 2,5 bilionu USD.
Pokud budeme mít štěstí, lze se vyhnout geopolitické události, ale pochybuji, že lze zastavit implozi západní finanční časované bomby.
Více o těchto rizicích dále v článku.
Na konci článku je také shrnutí mých pohledů na trh pro rok 2023 a dále.
ZVĚDAVOST A RIZIKO
S více než 52letým obchodním životem v bankovnictví, obchodě a investicích mám to štěstí, že se stále učím každý den a učení je opravdu radostí života. Ale čím více se učíte, tím více si uvědomujete, jak málo toho skutečně víte.
Být neustálým a zvědavým studentem znamená, že život není nikdy nudný.
Jak řekl Einstein: "Důležité je nepřestat se ptát. Zvědavost má svůj vlastní důvod existence."
V mém životě byla další důležitá konstanta, kterou je pochopení RIZIKA a ochrana před ním.
Na začátku svého komerčního života jsem se naučil, že je důležité identifikovat riziko a chránit se před pádem. Pokud toho můžete dosáhnout, růst se o sebe sám postará.
Někdy je riziko tak jasné, že chcete stát na barikádách a křičet. Ale bohužel většinu investorů pohání chamtivost a jen zřídka vidí, kdy se trhy stávají vysoce rizikovými.
Konec 80. let byl tak samozřejmým obdobím, zejména na trhu nemovitostí. Akcie se zhroutily v roce 1987, ale pokud nemáte pákový efekt, propady akcií vás obvykle nezničí. Ale v komerčních nemovitostech může pákový efekt zabít mnoho investorů, což se bohužel stalo na počátku 90. let.
Konec 90. let byl dalším obdobím velmi vysokého rizika v technologickém sektoru. Zapojil jsem se do technologického byznysu ve Spojeném království a koncem roku 1999 jsem zakladateli řekl, že musíme podnik prodat za hotové. To byla doba, kdy byly technologické podniky oceněny desetinásobně více. Prakticky ale žádný z nich nevydělal. A tak se nám v roce 2000 podařilo prodat podnik. Ve skutečnosti jsme dostali akcie jako platbu, ale bylo nám dovoleno je okamžitě prodat, což jsme udělali. Poté se Nasdaq propadl o 80 % a mnoho podniků zkrachovalo.
V těchto konkrétních okamžicích extrémního nadhodnocení nemusíte být chytří, abyste se dostali ven a dosáhly zisk. Super zisky by měly být dosahovány vždy, když oceňování podniků nedává smysl a vyhlídky nevypadají dobře.
RIZIKO VELKÉ ESKALACE VÁLKY
Vraťme se tedy k obrovským rizikům, která v současnosti visí nad světem.
Podle mého odhadu nejde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi USA a Ruskem. Rusko považovalo za nepřijatelné, že nebyla dodržena Minská dohoda z roku 2014. Místo toho pokračovalo bombardování oblasti Donbasu, údajně podporované USA. Když Ukrajina zesílila bombardování, Rusko ho v únoru 2022 napadlo.
Nebudu zde zabíhat do podrobností o tom, kdo je na vině atd. ale je jasné, že američtí neokonzervativci mají velký zájem na tom, aby tato válka eskalovala. Ukrajina je pro ně jen pěšák a skutečným nepřítelem je Rusko. Proč by jinak USA vedly iniciativu sankcionovat Rusko a posílat zbraně a peníze na Ukrajinu, ale neposílat do Ruska žádné ochránce míru?
Připomeňme si, že obyčejní lidé nikdy nechtějí válku. Americký lid nechce válku, ani Rusové nebo Ukrajinci. Jsou to bezesporu vždy vůdci, kteří chtějí válku. A ve většině zemí, dokonce i v takzvaných demokratických USA, mají vůdci úplnou moc, pokud jde o rozpoutání války.
Většina Evropy je silně závislá na ruské ropě a plynu. Evropa si stále střílí do vlastní nohy tím, že souhlasí se sankcemi iniciovanými USA. Důsledky jsou katastrofální pro Evropu a zejména Německo, které bylo ekonomickým motorem Evropy. Německo nyní skončilo jako ekonomická velmoc. Čas to potvrdí.
Globální hospodářský pokles začal před ukrajinskou válkou, ale situace se nyní vážně zhoršila a evropská ekonomika rychle slábne. Evropa si přesto kope svůj vlastní hrob tím, že na Ukrajinu posílá další zbraně a více peněz, z nichž většina údajně končí ve špatných rukou.
Ukrajinský vůdce Zelenskij obratně podněcuje Západ k eskalaci války s cílem dosáhnout úplného zapojení NATO.
Riziko velké eskalace války je značné. Hlavním cílem Ruska je, aby byla dodržena dohoda z Minsku, zatímco američtí neokonzervativci chtějí oslabit Rusko v přímém konfliktu. Velké války jsou často vyvolány menší událostí nebo pod falešnou vlajkou.
Neokonzervativci vědí, že porážka USA v tomto konfliktu by znamenala konec amerického dolaru, hegemonie a ekonomiky. Rusko je zároveň rozhodnuto válku neprohrát, ať to stojí cokoliv. Toto je druh pozadí, u kterého je vysoké riziko, že to skončí špatně.
DŮSLEDKY JSOU NEPŘEDSTAVITELNÉ
Jelikož na Západě není jediný státník, za nitky tahají temné síly v zákulisí. Tím je situace obzvláště nebezpečná.
Riziko jaderné války v takové situaci je nevypočitatelné, ale stále velmi reálné.
Na světě je 13 000 jaderných hlavic a méně než hrstka z nich by zničila většinu Západu a tucet z nich velkou část světa.
Doufejme, že Západ dostane rozum. Pokud ne, následky jsou nedozírné.
FINANČNÍ ZBRANĚ HROMADNÉHO NIČENÍ
Druhý jaderný mrak, který je finanční, naštěstí neukončí svět, pokud vybuchne, ale způsobí velkou globální překážku, která může trvat mnoho let, možná desetiletí.
V mnoha článcích a rozhovorech jsem nastínil, že globální dluhová expanze skončí špatně.
To lze ilustrovat na řadě obrázků, proto se podívejme na dva samo vysvětlující grafy.
První ukazuje, jak globální dluh vzrostl 75X ze 4 bilionů dolarů na 300 bilionů dolarů od doby, kdy Nixon ukončil zlaté standard v roce 1971.
Graf také ukazuje, že svět by mohl do roku 2030 dosáhnout úrovně dluhu možná 3 biliardy dolarů. To zní jako senzační číslo, ale vysvětlení je jednoduché. Podle údajů Bank of International Settlement (BIS) v Basileji byly před více než 10 lety deriváty kolem 1,4 biliardy dolarů. Ale pomocí nějakého hokus-pokusu snížili toto číslo na 600 bilionů dolarů, aby to kosmeticky vypadalo lépe. BIS se rozhodla vzít pouze jednu stranu smlouvy a to nesplacené riziko. Ale všichni víme, že se počítá hrubé riziko. Když protistrana selže, hrubé riziko zůstává hrubé. Takže pokud jde o mě, stará základní hodnota byla stále 1,4 biliardy.
Od té doby deriváty rostly exponenciálně. Větší objemy dluhů se nyní vytvářejí spíše na trhu s deriváty než na hotovostním trhu. Také stínový bankovní systém hedgeových fondů, pojišťoven a dalších finančních podniků jsou také hlavními emitenty derivátů. Mnohé z těchto transakcí nejsou v číslech BIS. Domnívám se tedy, že je realistické předpokládat, že trh s deriváty rostl minimálně v souladu s dluhem, ale pravděpodobně mnohem rychleji za posledních 10+ let. Hrubá částka dnes snadno přesáhne 2 biliardy dolarů.
Když dluhová krize vážně začne, což by mohlo být dnes nebo v příštích 2-3 letech, velké nesplácení derivátů se stane dluhem, protože centrální banky tisknou peníze v bezprecedentním měřítku v marném pokusu zachránit finanční systém. Takto může dluh vzrůst na 3 biliardy do roku 2030, jak je vidět i v grafu.
RŮST HDP USA JE JENOM ILUZE
Druhý graf ukazuje, že USA, největší světová ekonomika, žije z vypůjčeného času i peněz.
V roce 1970 činil celkový dluh USA 1,5x HDP. Dnes je to 3,6X. To znamená, že pro dosažení nominálního růstu HDP musel dluh růst 2,5x rychleji než HDP.
Závěr je jednoduchý. Bez úvěrů a tištěných peněz by reálný růst HDP nebyl. Růst americké ekonomiky je tedy iluzí vytvořenou bankéři a vedenou soukromou Federální rezervní bankou. Jak ukazuje graf výše, HDP může růst pouze tehdy, pokud dluh roste exponenciálním tempem.
Rozdíl mezi dluhem a růstem HDP je zjevně neudržitelný. Stále s hysterickým tiskem peněz v příštích několika letech ve snaze zachránit americký finanční systém se propast pravděpodobně ještě více prohloubí, než dojde k jejímu narušení.
Existuje pouze jeden způsob, jak rozdíl zmenšit, a to implozí dluhu prostřednictvím platební neschopnosti, a to jak státních, tak soukromých. Takové zhroucení také povede k tomu, že všechna aktiva nafouknutá dluhem - včetně dluhopisů, akcií a majetku - se taky zhroutí..
USA dočasně dosáhly tohoto iluzorního bohatství, ale bohužel nyní přichází čas, kdy hody musí být zaplaceny.
KONEC DOLARU
Dny dolaru jako rezervní měny jsou sečteny. Měna, která za posledních 50 let ztratila 98 %, si sotva zaslouží status rezervní měny. Kombinace vojenské síly, petrodolarových plateb a historie udržela dolar příliš silný na příliš dlouhou dobu. Protože neexistuje žádná okamžitá alternativa, je možné, že dolar dočasně zůstane na chvíli silný, protože ukrajinský konflikt pokračuje. Ekonomiky ostatních měn (euro, libra, jen) jsou v současnosti zjevně příliš slabé na to, aby mohly být reálnými kandidáty na rezervní měnu.
Sečteny jsou i dny petrodolaru.
Mezi největšími světovými producenty energie (kromě USA) nyní probíhají velké přesuny, které postupně ukončují petrodolarový systém.
GLOBÁLNÍ RECEPT NA KATASTROFU
Ale nejprve si uvědomme, že navzdory klimatickým fanatikům nebude po mnoho desetiletí existovat žádná seriózní alternativa k fosilním palivům. Fosilní paliva tvoří 83 % celosvětové energie.
Globálního růstu lze dosáhnout pouze pomocí energie. Vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje dnes představují pouze 6 % a rostou velmi pomalu, nebude po mnoho desetiletí existovat žádná seriózní alternativa k fosilním palivům.
Západní vlády v Evropě a USA přesto nejenže přestaly investovat do fosilních paliv, ale také uzavřely potrubí, uhelné doly a jaderné elektrárny. To je samozřejmě čiré politické a ekonomické šílenství a velmi rychlá metoda, jak dosáhnout kolapsu světové ekonomiky. Přidejte k tomu ruské sankce a máme globální recept na katastrofu.
Bez fosilních paliv se světová ekonomika zhroutí. Politický tlak přesto výrazně zpomalil těžbu fosilních paliv. Jak ukazuje graf, těžba fosilních paliv pravděpodobně do roku 2048 poklesne o 26 %. Nárůst jaderných, vodních a obnovitelných zdrojů tento pokles nevyrovná. Výsledkem bude pokles globálního HDP a obchodu. Ale o energetické stránce více v jiném článku.
Jen málo lidí chápe důležitost globálního obchodu. Řím si podmanil mnoho zemí od Evropy po Asii a Afriku. Ale během římské říše různé ekonomiky prosperovaly díky volnému obchodu. Římané byli jasně lepší myslitelé ve srovnání se současnými západními vůdci.
VELKÝ POSUN ZE ZÁPADU NA VÝCHOD
Země GCC (Gulf Corporation Council) skládající se ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a zemí Perského zálivu, mají 40 % světových zásob ropy.
Dalších 40 % zásob ropy patří Rusku, Íránu a Venezuele, které v současnosti prodávají ropu Číně se slevou.
Kromě toho jsou zde i země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). K BRICS se chce připojit i Saúdská Arábie, která představuje 41 % světové populace a 26 % celosvětového HDP.
Konečně je tu SCO, Šanghajská organizace spolupráce. Jedná se o euroasijskou politickou, ekonomickou a bezpečnostní organizaci se sídlem v Číně. Pokrývá 60 % rozlohy Eurasie a přes 30 % celosvětového HDP.
Všechny tyto organizace a země (BRICS, GCC, SCO) postupně získávají globální význam s tím, jak USA a Evropa upadají. Budou spolupracovat jak politicky, tak obchodně i finančně. Vzhledem k tomu, že energie a ropa jsou společným jmenovatelem těchto zemí, budou s největší pravděpodobností fungovat s PetroYuanem jako společnou měnou pro obchodování.
S tak mocnou konstelací budou menší zájmové skupiny, jako je Schwabův WEF, trpasličího významu jenž nakonec zmizí, protože členové WEF včetně politických vůdců ztratí svou moc a miliardáři své bohatství.
VELKÉ POHYBY NA TRZÍCH
Tento článek je již velmi dlouhý, ale přesto se budu věnovat tomu, co vidím na trzích v roce 2023 a v následujících letech. Popsal jsem to v mnoha článcích, takže budu stručný.
Akcie právě zaznamenaly celosvětový výrazný pokles. To je pouhý začátek zhroucení extrémního nadhodnocování založeného na tištěných penězích. Překvapilo by mě, kdyby akcie v průměru reálně klesly o méně než 90 %. Měřítkem v průběhu tohoto období je samozřejmě zlato.
Nebude to přímý pád a mnoho investorů bude kupovat poklesy, dokud nevyčerpají většinu svého bohatství.
Dluhopisy si pravděpodobně povedou ještě hůře než akcie. Mnoho dlužníků, jak státních, tak komerčních, nesplní své závazky.
Čtyřicetiletý pokles úrokových sazeb skončil. Centrální banky ztratí kontrolu nad úrokovými trhy, protože investoři z dluhopisů zpanikaří.
Kombinace vysoké inflace, kolabujících měn a nesplácení dluhů v masivním měřítku promění trh s dluhopisy v historický hororový příběh.
Rovnice vazby je jednoduchá:
Hyperinflace + Měny klesající na nulu + Platební neschopnost = NULOVÉ HODNOTY DLUHOPISŮ
Hodně štěstí držitelům dluhopisů. Budou to potřebovat.
Špatně na tom budou i investice do nemovitostí. Nízké úrokové sazby a neomezený úvěr vytvořily bublinu historických rozměrů.
V mnoha zemích bylo možné půjčit si peníze až na 15 let za 1 % i méně. Každý, kdo nevyužil tyhle peníze zdarma, bude litovat. Výpočet odměny za riziko zbyl zřejmý - při 1 % sazbě by mohly jít pouze na nulu, což je pokles o 1 %, nebo by sazby mohly jít na 20 %+ jako v 70. letech.
Poklesy o 75-90 % v reálných hodnotách budou na trhu s nemovitostmi samozřejmostí.
Pokud nemáte hypotéku nebo nízkou hypotéku s pevnou sazbou, nebojte se. Stačí se na to ale dívat jako na bydliště a ne na investici.
Nakonec to nejdůležitější, podívejme se na ZLATO.
Začátkem roku 2002 jsme hodně investovali do zlata za 300 USD pro sebe a investory, kterým jsme radili. Vycházelo to z našeho hodnocení rizik finančního systému a ceny zlata, která klesala více než 20 let. Byli jsme si jisti, že zlato bylo v té době podhodnocené a také že to byla konečná investice do zachování bohatství.
Od té doby jsme se my a naši klienti ani jednoho dne nebáli o naše držby zlata. Ve skutečnosti je zlato dnes v poměru k peněžní zásobě levnější než v roce 2002, a proto představuje vynikající hodnotu.
Rok 2023 bude začátkem další zlaté éry. Okolnosti jsou k tomu ideální.
V polovině září jsem tweetoval, že zlato bylo na dně, když jeho cena byla 1665 dolarů a že 2000 dolarů uvidíme minimálně v roce 2022. Jak často říkám, předpovídání je vaření z vody a dnes jsme "pouze" na 1 875 dolarech. Viz graf níže, který byl tweetován 21. září.
Vzhledem k výše uvedeným dvěma jaderným rizikům se cena zlata stává irelevantní. Fyzické zlato je nejvyšší investicí do zachování bohatství. Hodnota by měla být měřena v uncích nebo kilogramech, nikoli v pomíjivých měnách.
Zlato pravděpodobně dosáhne úrovně, kterou si dnes nikdo nedokáže představit. Ale předpovídat cenu v papírových penězích nemá žádný smysl, aniž bychom v nějaké budoucnosti definovali kupní sílu nekrytých peněz.
Zlato je kovem králů a mělo by být primární držbou pro uchování bohatství. Stříbro má obrovský potenciál, ale je mnohem volatilnější a mnohem objemnější.
Je nesmírně důležité, jak se zlato skladuje. Hlavní část vašeho zlata by se měla nacházet mimo zemi vašeho pobytu. Měli byste být schopni ke svému zlatu umět utéct.
Neskladujte zlato doma. Vzhledem k tomu, že míra kriminality celosvětově prudce stoupá a pravděpodobně půjde ještě mnohem dále, je krajně nerozumné skladovat zlato doma. Přidejte k tomu pravděpodobné sociální nepokoje ve většině zemí: jakékoli cennosti, které si doma uložíte, jsou ohroženy, ať si myslíte, že jsou jakkoli dobře skryté.
Dnes neexistuje žádná dokonalá země, kde by se zlato skladovalo. Svět se stal obecně nebezpečným místem. Naše společnost provedla rozsáhlou revizi zemí, které jsou nejlepší pro skladování zlata po celém světě. Toto bude zveřejněno někdy v budoucnu.
Švýcarsko je stále jednou z našich oblíbených destinací. Kombinace politického systému, historie a 70 % zlatých slitků, které se rafinují ve Švýcarsku plus většina soukromého zlata, které se zde skladuje, z něj činí jasnou volbu.
Naše společnost má také velkou výhodu v tom, že může nabídnout jediný soukromý trezor, který je odolný proti jaderné bombě a může plně fungovat za jakýchkoliv takových okolností. Nabízíme také plné zálohování dat i proti EMP rizikům (Electro Magnetic Pulse). Nevím o nikom v našem oboru, který by tuto ochranu nabízel. Umístění tohoto trezoru je tajné. Zde je krátké video, které ukazuje jedinečnost trezoru:
Abych to shrnul, rizika jsou dnes
větší než kdykoli v historii. Totální jaderná válka mezi USA, Ruskem a Čínou
znamená konec lidstva a nikdo se před podobnými událostmi nemůže chránit.
Existují však omezenější situace, ať už jaderné nebo s konvenčními zbraněmi, které vyžadují nejlepší možnou ochranu vašeho majetku k uchování bohatství.
Doufejme, že nedojde k velké jaderné válce. V každém případě s tím můžeme udělat jen velmi málo.
Finanční jaderné riziko je však velmi reálné a podle mého názoru také velmi pravděpodobně bude spuštěno. Každý, kdo může, má odpovědnost za zařízení si ochrany proti tomuto riziku, jak je popsáno v tomto článku.
Nakonec si pamatujte, že v
obdobích krize je vaší nejdůležitější ochranou rodina a přátelé. Pomoc druhým
bude v nadcházející krizi zásadní.
Autor: Egon von Greyerz
founder and managing partner of Matterhorn Asset Management AG.
Zdroj: OMINOUS MILITARY & FINANCIAL NUCLEAR THREATS COULD ERUPT IN 2023
Překlad: Michal
PS: zajímá vás jak se připravit na krize a čelit jim? Čtěte zde - Jednoduchá a elegantí cesta k fyzickému zlatu a stříbru pro každého.. nebo mi napište :-)