Případy a úmrtí - výsledky očkování, zjištění britského ministerstva zdravotnictví..

14.09.2021

Jak to nazvat?

Ve světě se stále větší počet zemí snaží splnit standard WHO pro očkování proti COVID -19 - zaočkovanost 70 procent populace. První řadu v žebříčku zaujímají Spojené arabské emiráty (SAE), kde k 11. září činil počet plně a částečně očkovaných 88,92%. Následuje Portugalsko (86,76%) a Španělsko (79,37%).

Klub "sedmdesátníků" dnes zahrnuje asi dvě desítky zemí z různých kontinentů, s různou úrovní hospodářského rozvoje, s různou hustotou osídlení, různým podnebím atd. Spojené státy stále nedosahují 70 procent, nyní je jejich proočkovanost (úplná i částečná) 62,73%, ale poslední vyhlášení Joe Bidena naznačují, že v říjnu se k tomuto klubu připojí i Spojené státy. Čína ale podle svých statistik již patří mezi "sedmdesátníky" s ukazatelem 76,08%. Dále poznamenávám, že Rusko je ve skupině "zaostávajících": očkovanost je 31,18% (včetně úplného očkování - 27,11%).

WHO od samého začátku prohlašovala, že dosažení normativní úrovně (mimochodem, zpočátku ji určovalo ne na 70, ale na 60%), umožní porazit "pandemii". Avšak ani v zemích, které již dávno splnily "standard", není vítězství viditelné. V SAE minulý týden (od 5. do 12. září) činil počet případů koronaviru 560 lidí na milion obyvatel. A počet úmrtí na milion obyvatel - 6. V Portugalsku byla tato čísla za poslední týden 840, respektive 6 lidí, ve Španělsku 498 a 9 lidí.

Kde je slíbené vítězství?

V prvních měsících letošního roku byl Izrael lídrem očkovacího maratonu, který v květnu dosáhl tehdejšího "standardu" 60%. Od té doby uplynulo téměř pět měsíců, ale zázrak se nekonal. Naopak, každý je sevřen strachem, protože infekce dál seká lidi. Minulý týden byl počet případů na 1 milion obyvatel v Izraeli 5,878, počet úmrtí na milion - 20 lidí.

Země jako Mongolsko dosáhla mimořádného úspěchu v očkování. K 11. září tam bylo očkováno 67,22% populace a mezi dospělou populací (starší 16 let) dosáhlo pokrytí 98%. A zároveň Mongolsko zaujímá jedno z prvních míst na světě, pokud jde o nemocnost a úmrtnost na koronavirus. Za minulý týden jeho relativní ukazatele byly 7172 lidí, respektive 19 lidí. Ale i na konci jara měla Mongolsko velmi nízkou relativní míru nemocnosti a úmrtnosti na COVID-19. Prosperita však pokračovala, dokud úřady země pod tlakem WHO nezačaly aktivní očkovací kampaň pro celou dospělou populaci a od poloviny léta dokonce pro děti ve věku 12-15 let.

Velká Británie je také ve skupině lídrů, pokud jde o míru očkování. 11. září byla míra pokrytí obyvatelstva očkováním 70,84%; počet plně očkovaných osob je 64,26%. Velká Británie je součástí skupiny "sedmdesátých". A přitom to bylo ve skupině nejvíce znevýhodněných zemí z hlediska relativní míry výskytu. Za poslední týden byl počet případů COVID-19 na milion obyvatel 3,753. To je méně než údaje pro Izrael a Mongolsko, ale výrazně vyšší než pro Spojené státy (2,832).

Mezi lídry v oblasti očkování je Anglie považována za zemi, kde je relativně dobře zavedena takzvaná správa očkování, tedy reportování o důsledcích provedených injekcí. 3. září zveřejnilo britské ministerstvo zdravotnictví varianty obav SARS-CoV-2 a varianty, které jsou v Anglii vyšetřovány. Technický briefing 22. Zpráva poskytuje statistiky o výskytu koronaviru, očkování, některých důsledcích očkování, včetně úmrtí ke konci srpna 2021. Informace jsou určeny odborníkům. Polovina je ve formě tabulky. Lze jej však přeložit i do jednoduššího jazyka. Obzvláště zajímavá je tabulka 5 - Účast na nouzové péči a úmrtí sekvenovaných a genotypizovaných případů Delta v Anglii podle stavu očkování (1. února 2021 až 29. srpna 2021) nouzová lékařská péče a úmrtí na základě stavu očkování (za období od 1. února, 2012 do 29. srpna 2021) ". Tabulka ukazuje statistiku případů, kdy bylo nutné uchýlit se k neodkladné lékařské péči (přivolání lékaře doma, hospitalizace), a případů úmrtí. Byly zaznamenány případy infekce koronavirem typu Delta. A nakonec byly do 28 dnů od obdržení pozitivního testu zaznamenány důsledky nemoci (volání lékaře, hospitalizace, úmrtí atd.). Pozdější případy nejsou brány v úvahu. Většina očkování byla provedena očkováním Pfizer a AstraZeneca.

V obecné podobě mohou být výsledky pozorování uvedené v tabulce 5 zprávy britského ministerstva zdravotnictví uvedeny v následující kompaktní tabulce.

Důsledky infekce koronavirem (typ "Delta") v Anglii v období od 1. února do 29. srpna 2021.

Z první tabulky vyplýva, že: 

  • v případech vážných následků infekce (kromě úmrtí) je očkovaných 
  • jednou dávkou 1,82 krát více než neočkovaných, 
  • dvěma dávkami 5 krát méně než neočkovaných.
  • v souhrnu, očkovaných je 2x více než neočkovaných 
  • v připadech úmrtí je očkovaných 
  • dvéma dávkami skoro 4 x více než neočkovaných, 
  • jednou dávkou 2x méně než neočkovaných, 
  • v souhrnu, očkovaných je 4,5x více než neočkovaných 
Tady si dovolím poznamenat, že počet úmrtí po vakcíně je určitě vyšší, protože u hodně ůmrtí se vakcína nebere v potaz a neuvede se jako možná příčina.  Dle osobních zkušeností lékařů se jedná minimálně o desetinásobek..  Tohle však bohužel není nikde zdokumentováno, jedná se "jenom" o přímé zkušenosti lékařů, takže žádný zdroj s důkazy neexistuje a mainstream a vláda by tohle označila za nepodložené domněnky.. Obdobné to bude i u případů po vakcinaci..

Z druhé tabulky vyplývá, že v případech vážných následků infekce (kromě úmrtí) bylo

  • neočkovaných  - 44,6%; 
  • očkovaných jednou dávkou - 22,1%; 
  • očkovaných dvěma dávkami - 23,1%; 
  • pro skupinu neidentifikovaných případů - 10,2%. 
  • Ukazuje se, že počet důsledků pro očkované (částečně a úplně) je v souhrnu větší než počet důsledků pro neočkované.

V případech smrtelných následků se ukazuje: 

  • neočkovaných - 29,8%; 
  • očkovaných jednou dávkou - 7,9%; 
  • očkovaných dvěma dávkami - 60,7%; 
  • neidentifikované případy - 1,6%.
  • v souhrnu je úmrtí po očkování až 68,5%, tj. více než 2/3 z celkových úmrtí

Výsledky pozorování kmene Delta infikovaného v Anglii jsou v rozporu s prohlášeními WHO a ministerstva zdravotnictví řady zemí. V zimě - na jaře letošního roku WHO slíbila, že plné očkování (60 nebo 70% populace) zaručuje úplné vítězství nad virem. Když vyšlo najevo, že vítězství v Izraeli nebylo dosaženo, WHO změnilo vyhlášení. Tedď říká, že očkování nedává plnou záruku proti následné infekci, ale průběh nemoci po očkování je snazší. A co je nejdůležitější, úmrtnost klesá. Ze zprávy britského ministerstva zdravotnictví vidíme, že neočkovaní představovali pouze 29,8% úmrtí na infekci kmenem Delta a očkovaní částečně nebo úplně - 68,9%. Je pozoruhodné, že úmrtnost po druhé injekci prudce stoupá. Po první injekci zemřelo 7,9%; po druhém - 60,7%, tj. 7,7krát více než po první..

Dnes se v mnoha dalších zemích hovoří o potřebě dalších dávek, takzvaných posilovacích očkování. V řadě zemí (především v Izraeli) jsou posilovací očkování již v plném proudu. Řada střízlivých lékařů varuje, že povedou k exponenciálnímu nárůstu úmrtí: přesně takový je závěr studie ministerstva zdravotnictví. A zároveň v září britské úřady očekávají zahájení programu revakcinace populace (třetí injekce). Oznámil to 12. září v rozhovoru pro Sky News ministr zdravotnictví Sajid Javid. Kde je logika? Nebo se britské ministerstvo zdravotnictví pokorně řídí příkazy WHO, která dnes ve většině zemí světa velí ministerstvu zdravotnictví?

Jak WHO reaguje na zjevné negativní účinky očkování? V čase mění význam klíčových pojmů. Odborníci si pamatují, jak WHO 11. března 2020 označila případy nákazy koronavirem v řadě zemí za "pandemii". Tehdejší situace nevedla ani k epidemii. Představitelé WHO však radikálně změnili definici pandemie, která existuje v celé historii organizace od jejího vzniku v roce 1948. Pozorovatelé předpovídají, že WHO v blízké budoucnosti také změní definice "vakcíny", "očkování", "očkování" atd.

Mimochodem, americká federální agentura CDC, která je součástí amerického ministerstva zdravotnictví, již dokázala tyto definice změnit (někdy na konci léta). Stará verze měla následující definici: Vakcína: Produkt, který stimuluje imunitní systém člověka k vytvoření imunity vůči konkrétnímu onemocnění, chránícího osobu před touto nemocí. A tady je nová formulace, která se právě objevila: Vakcína: Přípravek, který se používá ke stimulaci imunitní odpovědi těla na nemoci. I člověk, který má k medicíně daleko, chápe, že "stimulace imunitní reakce těla" nezaručuje, že bude člověk chráněn před infekcí. A lékař řekne, že taková stimulace může například vyvolat cytokinovou bouři, sepse, anafylaktický šok a dokonce vést ke smrti. Od nynějška by gramotní a zodpovědní lidé měli dát slovo "očkování" do uvozovek. Soudě podle zprávy britského ministerstva zdravotnictví jsou léky nazývané "vakcíny" správnější, když se jim říká vražedné zbraně. Bez jakýchkoli uvozovek.


  • Profesor, doktor ekonomických věd na Katedře Moskevského státního institutu mezinárodních financí, pro mezinárodní vztahy 
  • odpovídající člen Akademie ekonomie a obchodu
  • předseda Ruské ekonomické společnosti. S.F. Šarapovova  
  • Byl konzultantem OSN (1991-1993), 
  • členem poradního sboru prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) (1993-1996), 
  • a vedoucí odboru mezinárodních měnových vztahů ministerstva Zahraniční záležitosti Rusko (2001-11)


Překlad a doplnění statistik: Michal