Potíže v Británii - zprávy o očkování pobuřují..

28.11.2021

Zrození čtvrtého typu lži..


Britské úřady jsou hrdé na svůj dobře fungující systém očkování. Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (The UK Health Security Agency UKHSA) každý týden zveřejňuje zprávu o sledování vakcíny COVID-19.

Do 19. týdne byla tato pozorování zahrnuta do týdenní národní zprávy o sledování chřipky a COVID-19 (National flu and COVID-19 surveillance report). V květnu začalo zveřejňování samostatné zprávy o očkování proti koronaviru.

Zprávy kromě tradičních ukazatelů (počet očkování za období, počet plně a částečně očkovaných atd.) obsahují informace o účinnosti očkování. Zprávy UKHSA prozatím zajímaly dosti úzký okruh lidí, především lékařské specialisty. Občas se v médiích objevily publikace s odkazy na zprávy UKHSA, které upozorňovaly na klesající účinnost očkování ve všech třech parametrech (ochrana před infekcí, před hospitalizací, před úmrtím).

A v říjnu se zájem o zprávy UKHSA probudil u široké veřejnosti. Řada odpůrců plošného očkování obyvatel Anglie upozornila na zprávu, v jejíž nadpisu bylo: "42. týden" (14. - 21. října 2021). Kritici ve zprávě správně uviděli nejen snížení účinnosti očkování, ale uvedli, že účinnost se stala negativní. Jednoduše řečeno, očkování proti koronaviru se stalo faktorem zvyšujícím úmrtnost. Jeden z grafů (str. 17, graf 2) porovnává údaje o počtu případů nákazy koronavirem mezi očkovanými a neočkovanými. Relativní ukazatele - počet případů na 100 tisíc lidí. Distribuováno podle věkových skupin. Infekce byly zvažovány pro období od 38. do 41. týdne (září - říjen 2021).

V prvních dvou věkových skupinách (do 18 let a 18-29 let) je relativní počet nakažených koronavirem mezi očkovanými nižší než mezi neočkovanými. A v ostatních věkových skupinách (30-39; 40-49; 50-59; 60-69; 70-79; nad 80 let) je obrázek opačný: infekce postihla více očkovaných než těch, kteří byli očkováni. Zvláště velký rozdíl byl ve věkové skupině 40-49 let - relativní počet nakažených mezi očkovanými byl asi 2,3krát vyšší než mezi neočkovanými. Ve věkových skupinách 50-59 let; 60-69; 70-79 let byl rozdíl přibližně dvojnásobný. Pro všechny uvedené věkové skupiny byla míra účinnosti vakcíny negativní. A ve skupině 40-49 let byla účinnost minus 131 procent. Pro informaci: WHO a lékařské a farmakologické regulátory v mnoha zemích doporučují použití léků k očkování, pokud je jejich účinnost alespoň plus 50 procent.

V Anglii byl koncem října pořádný rozruch. Na jedné straně se v médiích a sociálních sítích začali aktivně vyjadřovat odpůrci očkování a demonstrovali data ze zprávy UKHSA. Na druhou stranu oficiální média, která jsou pověřena propagací očkování, na tento nárůst aktivity reagovala tristně. The Times publikovaly 25. října článek svého vědeckého redaktora Toma Whipplea, Coronavirus: vládní data o vakcíně Covid poskytující materiál pro zastánce konspiračních teorií (Coronavirus: Government's Covid vaccine data providing material for conspiracy theorists).

Článek začínal: "Vláda Spojeného království poskytuje materiál pro konspirační teoretiky po celém světě tím, že zveřejňuje grafy účinnosti vakcín, o kterých ví, že jsou nepravdivé, uvedli přední vědci." Pravda, noviny nejmenovaly žádného z "předních vědců".. Apelovaly na osoby odpovědné za cenzuru informací. Noviny zejména citovaly Davida Spiegelhaltera, ředitele Wintonova centra pro komunikaci rizik a důkazů v Cambridge. Řekl, že by bylo škodlivé nadále zveřejňovat týdenní zprávy o očkování v jejich současné podobě.

Úřady nařídily Úřadu pro regulaci statistiky (Office of Statistics Regulation - OSR), aby tento příběh vyřešil. Generální ředitel OSR Ed Humpherson zaslal 1. listopadu dopis šéfce UKHSA Jenny Harriesové s doporučeními pro zlepšení zdravotních statistik.

UKHSA okamžitě odpověděla.. Vedoucí imunizace UKHSA, Dr. Mary Ramsay, vyjádřila svou vděčnost statistickému regulátorovi: "Došlo k určitému nedorozumění a někdy k záměrné manipulaci s údaji prezentovanými ve zprávě o sledování vakcín UKHSA těmi, kteří chtějí podkopat očkovací program, a my jsme vděčni Statistickému úřadu UK za spolupráci s námi, aby byla zpráva méně zranitelná vůči manipulaci."

Pokud nějaká zveřejněná čísla mohou vyvolat otázky nebo silnou emocionální reakci, pak by podle doporučení OSR měla být taková čísla doplněna vysvětlením. Ano, skutečně, relativní míra výskytu mezi očkovanými lidmi ve věkových skupinách nad 30 let je asi dvakrát vyšší než mezi neočkovanými, připouštějí úředníci OSR. Ale přeci jen by specialisté UKHSA neměli holá čísla jen zveřejňovat, ale vysvětlovat. A úředníci statistického regulátora vysvětlují úředníkům lékařského regulátora: takový exces by měl být vysvětlen "faktory chování". Říká se, že očkovaní přestávají nosit roušky, distancují se, zintenzivňují komunikaci atd. Viru je tak vystaven i samotný nezodpovědný člověk.

Doporučuje se také všemožně zaměřit na takové ukazatele, které prokazují přínos očkování. Takže podle relativních ukazatelů hospitalizace a úmrtnosti zůstává v tuto chvíli výhoda pro očkované (tyto ukazatele jsou nižší ve skupině očkovaných než ve skupině neočkovaných).

V důsledku toho bylo s předsedou vlády dohodnuto rozhodnutí uspořádat kurzy pro zvýšení statistické gramotnosti regulátorem OSR mezi ministry vlády a dalšími vysokými úředníky.

UKHSA již provedla řadu změn ve své týdenní zprávě po kritice ze strany OSR. Zejména v další zprávě (43. týden), která se objevila na konci října, zmizel obvyklý graf srovnání očkovaných a neočkovaných z hlediska míry výskytu covidu. V případě potřeby je však možné na základě předložených statistik provést srovnání ve dvou skupinách. Podle zprávy "43. týden" provedli nezávislí odborníci výpočet, který ukázal, že ve věkové skupině "40-49 let" byla účinnost vakcíny jako prostředku ochrany před infekcí koronavirem mínus 128 %. Dá se říci - úspěch: vždyť ve zprávě "42. týden" se toto číslo rovnalo mínus 131 %.

Některá čísla, která se pravidelně objevují ve zprávách o očkování UKHSA, jsou skeptickými odborníky zpochybňována. Nedávné zprávy například říkají, že očkovaná osoba žijící s rodinou pod jednou střechou může infikovat členy rodiny a pravděpodobnost toho se odhaduje na 25 %. A pokud se jedná pouze o člověka nakaženého virem, pak pravděpodobnost, že nakazí členy rodiny, je 38%. Ale Dr. Robert Malone, lékař a vědec, který pomohl vynalézt technologii mRNA používanou ve vakcínách, o této výhodě očkovaných pochybuje. Ti, kteří byli očkovaní, mají podle něj větší potenciál v šíření viru než neočkovaní.

Týdenní zprávy UKHSA zatím prošly jen několika změnami, které znesnadňují pochopení trendů v očkování. Ztěžují to, ale ne nemožně. Jde jen o to, že některé problémy jsou maskovány a jsou nutné další výpočty. Například jsem provedl výpočty úmrtnosti na základě zprávy ze 44. týdne. Poskytuje statistiky úmrtnosti lidí nakažených koronavirem (pozitivní testy PCR). Údaje o úmrtnosti se berou za období od 40 do 43 týdnů, rozdělené podle věkových skupin a ve dvou hlavních kategoriích (očkovaní, neočkovaní). Celkový počet všech úmrtí za období byl 3 085. Rozdělení úmrtí je následující: 

  • zcela nebo částečně proočkovaní - 2 534; 
  • neočkovaní - 526; 
  • úmrtí osob, u kterých nemohli určit stav (očkovaní nebo neočkovaní) - 15. 

Ukazuje se, že na celkovém počtu úmrtí na covid byl podíl očkovaných 82,1 %.

Britská média podporující očkování příležitostně připouštějí, že tak vysoký podíl úmrtí lze připsat očkovaným, ale poznamenávají, že většina populace Spojeného království již byla plně nebo částečně očkována. Vysoké procento je proto oprávněné. To je pravda jen částečně. Na konci října bylo ve Spojeném království plně nebo částečně očkováno 73 % populace. A podíl této části populace na úmrtnosti na covid je 82,1 %. To znamená, že relativní úmrtnost mezi očkovanými je vyšší než mezi neočkovanými. Nevylučuji, že časem UKHSA ovlivněná doporučeními OSR vyčistí své zprávy od takových "nepohodlných" statistik.

P.S. George Orwell ve svém dystopickém románu 1984 předvídal dobu, kdy 2 X 2 nebylo nutně 4. Možná 3, 5 nebo tolik, kolik si Velký bratr přál. Zdá se, že ty časy už nastaly. A Marku Twainovi se také připisuje věta: "Existují tři druhy lží: lži, do očí bijící lži a statistiky." Proměny zahájené na poli lékařské statistiky ve Spojeném království naznačují zrod čtvrtého typu lži - statistiky očkování proti koronaviru.


Autor:  Prof. Valentin Katasonov

  • Profesor, doktor ekonomických věd na Katedře Moskevského státního institutu mezinárodních financí, pro mezinárodní vztahy 
  • odpovídající člen Akademie ekonomie a obchodu
  • předseda Ruské ekonomické společnosti. S.F. Šarapovova  
  • Byl konzultantem OSN (1991-1993), 
  • členem poradního sboru prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) (1993-1996), 
  • a vedoucí odboru mezinárodních měnových vztahů ministerstva Zahraniční záležitosti Rusko (2001-11)

Zdroj:  Fond Strategické Kultury

Překlad a doplnění grafů: Michal.