Obtížná cesta k multipolárnímu měnovému systému..

04.02.2023

Credit Suisse o budoucnosti globálního měnového systému

Credit Suisse je nejen jednou z největších západních bank, ale také světoznámým centrem finanční analytiky. 1. února vydala CSRI knihu Budoucnost měnového systému. Předtím, 17. ledna, institut zveřejnil stručný přehled budoucí zprávy s názvem Co má budoucnost pro měnový systém.

Autoři studie poznamenávají, že pozice amerického dolaru v globálním měnovém systému prudce oslabila. Zvláště patrné bylo oslabení pozice dolaru od globální finanční krize v letech 2008-2009 Během této krize americký Federální rezervní systém zapnul tiskařský lis na plnou kapacitu. Krize skončila, ale Federální rezervní systém pokračoval v budování dolarové masy. Fed navíc snížil klíčovou sazbu téměř na nulu. To vše působilo jako droga: pacientovi (americké ekonomice) to přineslo úlevu, ale hrozilo to vážnými komplikacemi a dokonce i smrtí, což lze chápat jako ztrátu statusu amerického dolaru jako světové měny, a tedy ztrátu statusu americké supervelmoci.

Kdy dolar ztratí svou pozici světové měny? Stane se to okamžitě, nebo se to časem protáhne? Stáhne americký dolar současné rezervní měny (euro, britská libra šterlinků, japonský jen, čínský jüan), nebo naopak obsadí prázdné místo? Jak bude vypadat architektura nového měnového systému? To jsou nejdůležitější otázky, na které se analytici CSRI snažili odpovědět.

Upozornili na skutečnost, že oslabení dolaru se prudce zrychlilo na počátku třetí dekády jednadvacátého století a jmenovali čtyři faktory pro takové zrychlení.

  1. Zrychlení inflace po celém světě, vyvolané sankční válkou proti Rusku a neušetřilo americkou ekonomiku.
  2. Obrovský rozpočtový deficit USA (1,3 bilionu dolarů).
  3. Neudržitelný veřejný dluh (31,4 bilionu dolarů nebo 121,5 procenta HDP) a hrozba státního bankrotu USA.
  4. Podkopávání důvěry v americký dolar v důsledku jeho použití jako zbraně v ekonomické konfrontaci s Ruskem.

Prvním ze scénářů zvažovaných budoucí měnou systému je přechod všech (nebo většiny) zemí světa na jednotnou nadnárodní měnu. Něco jako bankéř, který na konferenci v Bretton Woods navrhl šéf britské delegace John Maynard Keynes. Nebo něco jako SDR (SDR - Special Drawing Rights) - zvláštní měnová jednotka, kterou MMF od roku 1969 vydává v omezeném množství. Zpráva kategoricky uvádí, že pravděpodobnost takového scénáře je zanedbatelná. "Převod práva tisknout peníze z vlastní centrální banky na nadnárodní orgán vyžaduje obrovskou vzájemnou důvěru mezi zeměmi a úzkou spolupráci v geopolitickém prostředí." A dnes neexistuje ani "vzájemná důvěra", ani "úzká spolupráce"

Druhým scénářem je, že místo amerického dolaru zaujme jiný "měnový hegemon". V přehledu se uvádí: "Existují dva regiony, které jsou svým hospodářským rozsahem podobné Spojeným státům a které svým rozsahem mohou v zásadě splnit požadavky: eurozóna a Čína." Je třeba poznamenat, že ani euro, ani jüan nejsou připraveny zaujmout volné místo amerického dolaru.

O euru se říká, že Evropská unie a Evropská centrální banka neprojevují žádný zájem na prosazování eura v pozici měnového hegemona. EU a ECB se nyní veškerá pozornost soustředí na to, aby uchránily sjednocenou Evropu před kolapsem a před pokusy některých zemí opustit eurozónu a obnovit své národní měny. A svět není připraven přijmout euro: "Eurozóna stále není vyspělou fiskální unií, a proto postrádá spolehlivé aktivum v celém regionu, jako jsou americké státní dluhopisy. To znamená, že neexistuje žádné vysoce likvidní a homogenní aktivum, které by zbytek světa mohl držet jako rezervu. Neexistence integrovaného kapitálového trhu a bankovní unie jsou dalšími překážkami, které snižují likviditu eura."

Peking má výraznější ambice přivést jüan do pozice měnového hegemona. Mimo ČLR propaguje jüan už léta. V roce 2015 získal jüan od MMF status rezervní měny, ale od té doby se pozice čínské měny mimo ČLR posílila jen mírně (ve světových devizových rezervách, v mezinárodních platbách, v operacích na měnovém trhu FOREX je podíl jüanu mnohonásobně nižší než podíl eura). Autoři recenze vysvětlují slabost jüanu následovně: "Jüan nemá ... klíčovou charakteristikou, která by mu umožnila konkurovat americkému dolaru: mezinárodní mobilita kapitálu. V dohledné budoucnosti se zdá nepravděpodobné, že by Čína plně liberalizovala a otevřela své finanční trhy přeshraničním transakcím. Další rysy, jako je mezinárodně uznávaný právní systém, také oponují jüanu jako životaschopnému kandidátovi na dominantní měnu.

Ve třetím scénáři ("vytvoření multipolárního měnového světa") autoři zprávy Credit Suisse zvažují tři hnací síly.

1. Trend směrem k nárůstu bilaterálního obchodu mezi zeměmi, což umožňuje získat velkou návratnost z používání svých národních měn, a nikoli amerického dolaru.

2. Prohloubení lokálních kapitálových trhů na rozvíjejících setrzích.

3. Stále viditelnější úsilí předních zemí rozvíjejících se trhů o rozvoj systémů vzájemného pojištění proti šokům způsobeným změnami v měnové politice USA.

Třetí odstavec zdůrazňuje pokles podílu amerického dolaru na devizových rezervách jiných zemí. Mezi pojistnými opatřeními je třeba poznamenat projekty na vytvoření regionálních kolektivních měn. V lednu se tak v Buenos Aires konal VII. summit CELAC (společenství 33 zemí Latinské Ameriky a Karibiku), kde Brazílie a Argentina oznámily přípravu kolektivní měny "sur" a pozvaly další země v regionu, aby se k nim připojily.

Credit Suisse cituje data, která naznačují nárůst podílu měn zemí ze skupiny rozvíjejících se trhů. Tato kategorie zahrnuje čínský jüan, hongkongský dolar, singapurský dolar, měny řady zemí v Asii a Latinské Americe. V roce 2001 představovaly pouze 7 procent všech devizových transakcí (podle hodnoty) na světě a v roce 2022 jejich podíl dosáhl 25%.

Analytici švýcarské banky však nedokázali odpovědět na jednu otázku. Nevědí, zda přechod od měnového systému denominovaného v dolarech k multipolárnímu měnovému světu bude postupný nebo náhlý. Naznačují, že posun směrem k multipolárnímu měnovému světu mohou Spojené státy urychlit i zpomalit. Přidám se k hodnocení švýcarských analytiků: Washington má dost způsobů, jak takové zpomalení, a vojenská síla mezi nimi není poslední.


Autor:  Prof. Valentin Katasonov

  • Profesor, doktor ekonomických věd na Katedře Moskevského státního institutu mezinárodních financí, pro mezinárodní vztahy 
  • odpovídající člen Akademie ekonomie a obchodu
  • předseda Ruské ekonomické společnosti. S.F. Šarapovova  
  • Byl konzultantem OSN (1991-1993), 
  • členem poradního sboru prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) (1993-1996), 
  • a vedoucí odboru mezinárodních měnových vztahů ministerstva Zahraniční záležitosti Rusko (2001-11)

Zdroj:  Fond Strategické Kultury

Překlad: Michal


Chcete se chránit před pádem dolaru a jiných lokálních měn, čtěte zde - Jak si spořit do fyzického zlata a stříbra -jednoduchá a elegantní cesta pro každého..