Nadčasová psychoanalýza holandského profesora Joost Merlooa

03.09.2021

Joost Abraham Maurits Meerloo  (14. března 1903 - 17. listopadu 1976) 

byl holandský/americký doktor medicíny a psychoanalytik. Je autorem Znásilnění mysli, analýzy technik vymývání mozků a kontroly myšlenek v totalitních státech.

získal titul M.D. na univerzitě v Leidenu v roce 1927. Poté absolvoval postgraduální práci v oboru psychiatrie a psychoanalýzy a získal titul Ph.D. na univerzitě v Utrechtu v roce 1932. Později pokračoval v psychiatrických studiích v Paříži.

<wikipedia>


Lidi prý stále více neradi čtou dlouhé statě, což je možná i důvodem proč jsme tam kde jsme, tak si zde dovolím uvést krátkou úvahu a pár myšlenek profesora Joost Merlooa, které jsou nadčasové, v současnosti velice aktuální a důležité k uvědomění si sama sebe a dění kolem nás...

Michal


Negativní zkušenosti a její využití propagandou

Každá vlna terorizování má svůj efekt větší po dalším období klidu, než ta, která jí předcházela, protože lidé jsou stále rozrušeni svou předchozí zkušeností. Morálka se snižuje a snižuje a psychologický efekt každé nové propagandistické kampaně se stává silnější. Má vliv už na tak obměkčenou společnost. Zatímco strach připravuje populaci pro menticidu, používání propagandy k šíření dezinformací a zmatení s ohledem na zdroj hrozeb a podstatu krize pomáhá rozložit mysli lidí. Vládní pracovníci a jejich mediální poskoci mohou používat protichůdné zprávy, nesmyslné informace, a dokonce očividné lži, jelikož čím více budou lidi mást, tím bude populace méně schopná se vypořádat s krizí, a bude méně schopná v tom racionálně a adaptivně utišit svůj strach. Jinými slovy zmatení zvětšuje náchylnost k úpadku do přeludů totality. 

Logiku lze konfrontovat s logikou, ale s nelogičností to nelze. Mate ty, kteří jasně uvažují. 

Velká lež a monotónně opakované nesmysly mají větší emoční půvab než logika a rozum. 

Zatímco lidé stále hledají rozumný protiargument k první lži, totalitáři je mohou napadnout další lží. Nikdy předtím v historii neexistovaly tak efektivní způsoby k manipulaci společnosti do psychózy totality. ¨

Média a cenzura

Chytré telefony a sociální média, televize a internet, vše ve spojitosti s algoritmy, které rychle cenzurují proud nechtěných informací a umožňují těm u moci snadno ovlyvňovat mysli mas lidí. A co víc, návyková podstata těchto technologií znamená, že mnoho lidí se dobrovolně a pozoruhodně často podrobují propagandě vládnoucí elity. 

Meerloo vysvětluje: "Moderní technologie učí lidi, aby brali za samozřejmost svět, na který se dívají. Nedávají si čas na to, udělat krok zpět a přemýšlet."

Technologie je láká do svého komfortu. Žádný jiný odpočinek, žádná meditace, žádné přemýšlení, žádná konverzace. Smysly jsou neustále přehlcovány podněty. 

Lidé se už neučí, aby svůj svět zpochybňovali. Obrazovka jim nabízí už připravené odpovědi.

Izolace a ztráta kontaktu

Ale existuje další krok, který mohou rádoby totalitní vládci podniknout, aby zvýšili šanci k vytvoření totalitní psychózy. A tím je, izolovat oběti a narušit normální společenské interakce. 

Když je jedinec o samotě a postrádá normální interakce s přáteli, rodinou a kolegy v práci, stává se mnohem náchylnější k přeludům, a to z několika důvodů. Hlavně přijde o kontakt s nápravnou silou pozitivního příkladu, protože ne všichni podlehnou machinacím vládnoucí elity. 

A jedinci, kteří prokouknou propagandu, mohou pomoct osvobodit ostatní z menticidního útoku.


..krátké, pravdivé a aktuální... ne?