Kde je pes zakopaný ?

21.07.2022

Rusko má pouze dvě "přátelské měny" - ruský rubl a zlato. A v Rusku by neměly být žádné jiné měny.


Od 90. let jsem neustále slýchal mantru slýchanou od Neglinky (oficiální adresa Bank of Russia) o dedolarizaci bankovního systému a celé ruské ekonomiky. Dedolarizace znamenala vytěsnění amerického dolaru z aktiv a pasiv ruských úvěrových a dalších organizací. Před zavedením prvních amerických sankcí proti Rusku v roce 2014 přitom nebylo po dedolarizaci ani stopy. Poté pozice dolaru v Rusku poněkud oslabila, ve struktuře devizových rezerv Ruské federace byl americký dolar částečně nahrazen eurem.

Se začátkem sankční války zazněla z Neglinky mantra o devalvaci. Od předchozí mantry se liší tím, že nyní Bank of Russia volá, aby se zbavila nejen amerického dolaru, ale i dalších měn, které byly nazývány "toxickými". To jsou měny nepřátelských zemí. Kromě amerického dolaru jsou to euro, britská libra šterlinků, japonský jen, australský a kanadský dolar, švýcarský frank.

Ruská centrální banka žádným způsobem nevyzývá k opuštění cizích měn obecně v našem vnitřním hospodářském životě. Navrhuje nahradit "toxické" měny měnami spřátelených zemí.

Ruská centrální banka zveřejnila 4. srpna dokument, ve kterém vyzvala účastníky trhu a odbornou veřejnost k projednání klíčových oblastí pro rozvoj finančního trhu v rámci sankčních omezení. Zde je jeho název: "FINANČNÍ TRH: NOVÉ ÚKOLY V MODERNÍCH PODMÍNKÁCH".

Jak je uvedeno na webu Bank of Russia, "materiál obsahuje 14 částí a definuje úkoly, které bude muset regulátor řešit společně s vládou Ruska a účastníky trhu". Jedním z klíčových konceptů procházejících dokumentem je "devalvace".

Jak víte, před třiceti lety, když byla v Ruské federaci založena Centrální banka, byla naprogramována tak, aby fungovala podle pravidel "Washingtonského konsensu". Tedy hra na rozdávání, sloužící zájmům Západu, oslabování a okrádání Ruska, zvyšující jeho závislost na nadnárodním kapitálu. Mnozí doufali, že sankční válka proti Rusku donutí Neglinku rozhodně opustit stará pravidla.

Naděje však zatím nejsou oprávněné. Zde a v tomto dokumentu je název alarmující: "Finanční trh ...". Pokud dojde k válce, pak je třeba zapomenout na trh. Je nutný přechod na mobilizační model ekonomiky. Ale v dokumentu, v každém odstavci, narazíme na rituální zaklínadlo "finanční trh". Celá "novinka" spočívá v tom, že finanční trhy (peníze, měny, akcie, úvěry, pojištění) a jejich účastníci (banky a společnosti) by se měli zbavit amerického dolaru, eura a dalších "toxických" měn a nahradit je národních měn hlavních obchodních-ekonomických partnerů Ruska.

Takto je v dokumentu formulován jeden z hlavních úkolů: "Je nutné vytvořit podmínky pro přechod na používání národních měn, včetně ruského rublu, při přeshraničním vypořádání, což výrazně sníží rizika způsobená jednání nepřátelských států - rizika vypořádání a rizika blokace aktiv spojených s používáním platebních kanálů v amerických dolarech a eurech prostřednictvím korespondenčních účtů v těchto zemích.

Účastníci finančního trhu chápou rizika, která vznikají při používání amerického dolaru a eura i bez upřesnění ze strany Bank of Russia. Celkově úspěch či neúspěch devalvační kampaně nebude záviset na Ruské bance, ale na ruských účastnících zahraniční ekonomické aktivity. To si mimochodem autoři dokumentu dobře uvědomují. Jak dokládá následující formulace: "Rozvoj těchto tržních segmentů a úplný přechod na národní měny v mezinárodním zúčtování jsou možné pouze tehdy, jsou-li podniky připraveny převádět kontrakty z amerických dolarů a eur do národních měn - a to jak exportérů, tak importérů. Tento proces usnadní i doporučení vlády Ruské federace nefinančním společnostem o přechodu v zahraničně-obchodních smlouvách a vypořádání na měny zemí, které nejsou zařazeny do skupiny nepřátelských států.

Tady je zakopaný pes. Centrální banka sice volá o pomoc při devalvaci vlády Ruské federace, ale ta pravděpodobně nebude schopna přesvědčit jediného dovozce nebo vývozce, aby opustil americký dolar nebo euro ve prospěch rublu nebo nějakého "přátelského" "měna. Mnohem důležitější pro něj bude mezinárodní trh.

Mimochodem, otázka, co je považováno za "přátelskou měnu", není tak jednoduchá? Formálně je to měna jakékoli země, která není na seznamu "nepřátelských států". Ale nespálili jsme se už na tomhle? Po roce 2014 začala Ruská centrální banka ve svých rezervních aktivech nahrazovat americký dolar eurem a z nějakého důvodu si představovala, že Evropa je k nám přátelštější. V únoru až březnu však Brusel jednal synchronizovaně s Washingtonem a zmrazil ruské devizové rezervy. V březnu sestavila ruská vláda seznam nepřátelských států, který zahrnoval 48 zemí. A nyní je na tomto seznamu již 55 pozic. Ukazuje se, že včera mohla být měna některé země "přátelská" a dnes již "toxická".

Bank of Russia naznačuje, že čínský jüan je obzvláště "přátelský". Yuan, mimochodem, je rezervní měna, tento titul obdržel od MMF v roce 2015. Někteří odborníci se domnívají, že dolarizace může být v Rusku nahrazena yuanizací. A to je také nebezpečné.

Současné vyostření americko-čínských vztahů na základě Tchaj-wanu může vést k nejnepředvídatelnějším důsledkům pro jüan. Kde je záruka, že jüan bude zítra rezervní měnou? USA kontrolují Mezinárodní měnový fond. Washington již naznačil, že jako hlavní akcionář MMF může odebrat titul "rezervní měny" jüanu. Nebo může dojít až k bodu, který zmrazí obrovské devizové rezervy ČLR. A co pak zbyde z čínského jüanu? Předpokládejme, že vyostření americko-čínských vztahů se nakonec rozplyne (ačkoli se tomu těžko věří). A kde je záruka, že nedojde k vyostření rusko-čínských vztahů? Vzpomínáme na Damansky Island.

Jak říkával císař Alexandr III.: "Rusko má jen dva spojence - armádu a námořnictvo." Abychom jeho slova překroutili, můžeme říci, že Rusko má pouze dvě "spřátelené měny" - ruský rubl a zlato. Musí tedy sloužit Rusku. Devalvace není jen ekonomický úkol. To je politický úkol. Skutečná devalvace by měla vést k získání skutečné suverenity Ruska, kterou ztratilo během tří desetiletí svého pobytu v "tržní ekonomice".

"Spřátelená měna" zvaná "ruský rubl" by měla sloužit výhradně domácí ekonomice. A v Rusku by neměly být žádné jiné měny. Žádné čínské jüany, žádné indické rupie, žádná turecká lira. Rubl ve dvou formách - hotovostní a bezhotovostní.

A v komunikaci s vnějším světem (export a import zboží) může Rusko používat jak zlato, tak devizový rubl. Rubl cizí měny se převádí na domácí rubl za zvláštní pevnou sazbu. Směnný kurz zahraničního rublu vůči cizím měnám by také neměl být kolísavý. Jeho změny by alespoň neměly přesahovat zavedený koridor. Stát musí řídit celý komplex zahraničních ekonomických vztahů země, udržovat platební bilanci v rovnováze. To se zásadně liší od toho, jak současná centrální banka řídí směnný kurz rublu: dělá to pomocí tzv. devizových intervencí (jedno z pravidel "Washingtonského konsensu").

Pokud jde o zlato, tak samozřejmě v první řadě jde o nouzové peníze, které může stát použít v mezinárodních vyrovnáních za války a jiné krizové situace. Lze jej však doporučit i jako nástroj sloužící mezinárodnímu clearingovému vypořádání jako clearingová měna. Mimochodem, clearing je vynikající nástroj, jak řádově snížit potřebu země po jakékoli měně, ať už "toxické" nebo "přátelské".

Podrobnosti o popisu modelu ekonomiky, ke kterému by měla reálná devalvace vést, najdou čtenáři v mé knize: Stalinova ekonomika (M., 2016).

Ještě jednou se vrátím k iniciativě centrální banky nazvané "Devalvace". Na stránkách Banky Ruska v sekci "Právní postavení a funkce Ruské banky" čteme: "Klíčovým prvkem právního postavení Ruské banky je princip nezávislosti, který se projevuje především v skutečnost, že Bank of Russia vystupuje jako zvláštní veřejná instituce s výhradním právem vydávat peníze a organizovat peněžní oběh. Není to orgán veřejné moci..."

No a co? Přebírá v Rusku poslání devalvace organizace, která se nepovažuje za státní orgán? Ale to je politický úkol. Tento úkol by měly řešit nejvyšší orgány státní moci: prezident, vláda, Federální shromáždění Ruské federace. V první fázi by řešení tohoto problému mělo vyústit v takový dokument, jako je "Strategie pro obnovení ruské měnové suverenity". A Ruská banka může být pověřena řešením technických otázek vyplývajících ze "Strategie".

Autor:  Prof. Valentin Katasonov

  • Profesor, doktor ekonomických věd na Katedře Moskevského státního institutu mezinárodních financí, pro mezinárodní vztahy 
  • odpovídající člen Akademie ekonomie a obchodu
  • předseda Ruské ekonomické společnosti. S.F. Šarapovova  
  • Byl konzultantem OSN (1991-1993), 
  • členem poradního sboru prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) (1993-1996), 
  • a vedoucí odboru mezinárodních měnových vztahů ministerstva Zahraniční záležitosti Rusko (2001-11)

Zdroj:  Fond Strategické Kultury

Překlad: Michal.


PS: zajímá vás jak se připravit na krize a čelit jim? Čtěte zde - Jednoduchá a elegantí cesta k fyzickému zlatu a stříbru pro každého..