J.P. Morgan Chase předpovídá tzv. "Minského moment" kvůli bankovní krizi a turbulencím na trzích..
Selhání bank, turbulence na trhu, pokračující ekonomická nejistota, boj centrálních bank s vysokou inflací, to všechno zvýšilo šance na tzv. "Minského moment", uvedl hlavní analytik JPMorgan Marko Kolanovic.
V posledních měsících se více analytiků odkazovalu k Minského momentu, ale až vyjádření Kolanoviče rozvýřílo hladinu diskusí a dalších vyjádření.
Pojem "Minského moment", pojmenovaný po americkém ekonomovi Hymanu Minskym, odkazuje na konec ekonomického boomu, který upozorňuje investory, aby podstupovali jenom tolik rizika, aby jejich půjčky nepřevýšily to, co jsou sami schopni splatit. V tomto případě může jakákoli destabilizující událost způsobit, že investoři prodají svá aktiva, aby zaplatili své dluhy, což způsobí krizi na trhu.
"I když se centrálním bankéřům podaří nákazu potlačit, úvěrové podmínky se budou zpřísňovat rychleji kvůli tlaku trhů i regulátorů," řekl Kolanovič.
Očekávání JPMorgan, že Federální rezervní systém po svém středečním zasedání rozhodl zvýšit hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů se naplnila. Kolanovic doporučil investorům, aby zůstali opatrní s rizikovými aktivy a byli defenzivní při alokaci portfolia. Kromě toho argumentoval, že tato prognóza je založena na názoru, že výnosy dluhopisů klesnou v důsledku zpřísňování měnové politiky a pozitivní kompenzace, jako jsou polštář "covidových" úspor nebo finančí síla korporací, se rozpadají, erodují..
Co je to Minského moment? Definice, příčiny, historie, příklady..
Minského Moment je pojmenován po ekonomovi Hymanu Minskym a definuje okamžik, kdy náhlý pokles tržního sentimentu nevyhnutelně vede k propadu trhu.
Klíčové body
- Minskyho moment odkazuje na nástup kolapsu trhu způsobeného bezohlednou spekulativní aktivitou, která definuje neudržitelné býčí období.
- Krize Minskyho momentu obecně nastává, protože investoři, kteří se zabývají nadměrně agresivními spekulacemi, podstupují dodatečné úvěrové riziko během býčích trhů.
- Minského moment definuje bod zvratu, kdy spekulativní aktivita dosáhne extrému, který je neudržitelný, což vede k rychlé cenové deflaci a nevyhnutelnému kolapsu trhu.
Pochopení Minského momentu
Minského moment je založen na myšlence, že období býčích spekulací, pokud trvají dostatečně dlouho, nakonec povedou ke krizi, a čím déle se spekulace vyskytují, tím vážnější krize bude. Hlavní nárok Hymana Minskyho na slávu ekonomické teorie se soustředil na koncept inherentní nestability trhů, zejména býčích trhů. Cítil, že prodloužené býčí trhy vždy končí epickými kolapsy.
Minsky předpokládal, že abnormálně dlouhý býčí ekonomický růstový cyklus vyvolá asymetrický nárůst tržních spekulací, který nakonec vyústí v nestabilitu trhu a kolaps. Krize Minského momentu následuje po dlouhém období býčích spekulací, které jsou také spojeny s vysokým objemem dluhu, který na sebe berou jak drobní, tak institucionální investoři.
Termín Minsky Moment byl vytvořen v roce 1998 Paulem McCulleym, známým PIMCO, s odkazem na asijskou dluhovou krizi v roce 1997. Rozebrání příčin, které vedly k této krizi, svalila převahu viny na spekulanty, kteří vyvíjeli rostoucí tlak na asijské měny vázané na dolar, až se nakonec zhroutily.
Snad nejslavnější nebo přinejmenším nejnovější, krizí, která vynesla Minského moment do popředí, když už pro nic jiného, tak jako příklad nebezpečí rozmařilosti, byla finanční krize roku 2008, nazývaná také Velká recese. Během vrcholu této krize dosáhla široká škála trhů historického minima, což vyvolalo vlnu výzev k dodatkové úhradě, masivní výprodej aktiv na pokrytí dluhů a vyšší míru nesplácení.
Minského momentové katalyzátory a efekty
Krize Minskyho momentu obecně nastává, protože investoři, kteří se zabývají nadměrně agresivními spekulacemi, podstupují dodatečné úvěrové riziko během prosperujících časů nebo býčích trhů. Čím déle býčí trh trvá, tím více investorů si půjčuje, aby se pokusili vydělat na tržních pohybech. Minského moment definuje bod zvratu, kdy spekulativní aktivita dosáhne extrému, který je neudržitelný, což vede k rychlé cenové deflaci a nevyhnutelnému kolapsu trhu. To, co následuje, jak předpokládal Hyman Minsky, je dlouhé období nestability.
Jako hypotetický příklad si vezměme trh, který se zmítá v býčím vzestupu, kdy si investoři agresivně půjčují prostředky, často na hranici svých možností, aby se podíleli na ekonomickém boomu. Pokud se trh mírně vrátí, což je normální tržní chování, ocenění jejich pákových aktiv by mohlo klesnout do bodu, kdy by nemusely pokrýt dluhy přijaté k jejich získání. Věřitelé začínají volat své půjčky. Spekulativní aktiva se těžko prodávají, takže investoři jsou nuceni prodávat méně spekulativní, aby uspokojili požadavky věřitele. Prodej těchto investic způsobuje celkový pokles trhu. V tomto okamžiku je trh v Minského okamžiku. Poptávka po likviditě by dokonce mohla donutit centrální banku země k intervenci.
Rýsuje se další Minského moment?
V roce 2017 několik odborníků varovalo před blížícím se Minského momentem v Číně, protože úroveň zadlužení vzrostla, zatímco ocenění akciových trhů si udrželo svůj býčí trend. Čínská vláda také varovala investory před blížícím se Minského okamžikem, pokud bude úroveň zadlužení i nadále růst.
Mezinárodní měnový
fond (MMF) se mezitím taky připojil a vydal globální
varování před vysokými úrovněmi zadlužení, které by mohly vyústit v krize Minského momentu po celém světě. I když se to ještě neuskutečnilo, varovné
signály už tu jsou dlouho. USA zažívali delší období ekonomické prosperity, úroveň
zadlužení závratně rostla, tiskly se nové dolary a spekulativní aktivita sílila, až došlo k prvním problémům i pádům velkých bank, jako Silicon Valey Bank, Signature Bank, Silvergate Bank i zachráněná Credit Suisse AG...
Co bude dál? Blížíme se nezvratně k Minskému momentu? Taky se připájím k Marku Kolanoviči.. Uvedené příznaky sleduji už déle a tvrdím, že už není na místě otázka "Jestli?", ale "Kdy?"..
A jak se alespoň částečně vůči tomu postavit a chránit se? Jak jsem už nejednou psal, říkal, diskutoval - diverzifikace portfolia a přesun jeho části, nebo spoření do drahých kovů, které jako jediné odolávají obdobným kolapsům kultur a ekonomik již přes 6 tisíc let..
Jestli chcete vědět více o důležitosti diverzifikace (přerozdělení) svého portfolia, majetku, čtěte více zde - Proč zařadit fyzické zlato a stříbro do svého portfolia.
Jestli chcete své portfolio rozšířit o drahé kovy, čtěte zde - Jak si spořit do fyzkického zlata a stříbra, nebo mě můžete rovnou kontaktovat a bude mi ctí vás osobně provést celou problematikou, a jednoduchou a přístupnou možností spoření do drahých kovů doslova pro každého.
Přeji hezký den,
Michal
Zdroje: Yahoo Finance, Wikipedie,