Historické lekce z ekonomie, aneb historie se opakuje..
Historie se opakuje
Po tisíceletí, od krize v Římě ve 3. století, přes éru Johna Lawa v roce 1720 ve Francii, Černým čtvrtkem/pátkem na New Yorské burze v 1929, sebeúčelového zrušení zlatého standardu Richardem Nixonem v roce 1971, hypoteční bublinu v 2007-2012 nám historie dává důležité lekce, ktoré se ale bohužel opakují.. Platí zde staré známé - Kdo nezná svou historii, musí si ji zopakovat..
Historie konkrétně potvrzuje, že všechny říše, národy nebo režimy, které se ocitnou na extrémní úrovni dluhu, se nakonec uchýlí k jednoduchému, tím pádem i svůdnému a zoufalému kroku - k devalvaci své měny ve snaze zfalšovat cestu z dluhové krize.
Devalvace měn k zaplacení dluhů končí špatně
Taková opatření, která zpočátku začínají pomalu, se nakonec stanou závislostí, protože stále rychleji se objevují slabší a slabší měny, aby maskovaly jinak neudržitelnou politiku nadměrného utrácení a nesplatitelné dluhové břemeno.
Zpočátku se taková devalvace měny zdá téměř jako zázrak, ale konečný výsledek je vždy stejný - následuje tragický přechod od ekonomického boomu k propadu, spolu se zničením základní měny.
Současná vysoká rizika
Současná doba není výjimkou přirozených tržních sil a podobných lekcí z ekonomické historie. Navzdory letům utrácení a žití nad poměry v éře nepopiratelné tržní euforie a inflace rizikových aktiv nás vlády a centrální banky po celém světě vystavily vážnému riziku.
Centrální banky propagovaly fantazii, že taková umělá opatření jsou udržitelná. To zahrnuje rostoucí popularitu neomezeného QE* v rámci ekonomických teorií, jako je moderní monetární teorie (MMT), které jsou mylně prezentovány jako životaschopné a udržitelné politické řešení.
Pochopení včerejška + příprava na zítřek
Historie nás však naučila, jak důležité je investování do dlouhodobých aktiv, nikoli dočasných - "posílených" z tiskárny peněz.
Dluh nelze vyřešit dalším dluhem zaplaceným měnami vytvářenými ze vzduchu, jenom stiskem tlačítka. Nevyhnutelný konec hry je vždy stejný - hodnoty a kupní síla měn se hroutí, což je skutečnost, která se dnes odehrává v reálném čase.
Tento historicky nebezpečný trend jen zhoršily extrémní reakce měnové a fiskální politiky po vypuknutí "pandemie" v roce 2020.
To je důvod, proč prozíraví a informovaní investoři uznávají, že přímé, bezpečné a nezatížené vlastnictví zlata a stříbra je tak zásadní pro zajištění jejich finanční budoucnosti v éře historického dluhu a deformace měn.
* QE (Quantitative Easing) - Kvantitativní uvolňování je forma měnové politiky, ve které centrální banka, stejně jako US Federální rezervní systém, nakupuje cenné papíry z otevřeného trhu, aby snížila úrokové sazby a zvýšila nabídku peněz. Kvantitativní uvolňování vytváří nové bankovní rezervy, poskytuje bankám více likvidity a podporuje poskytování půjček a investic. Ve Spojených státech zavádí politiku QE Federální rezervní systém.
Michal
Zdroje - goldsilver.com, goldswitzerland.com, investopedia.com