Hegemonie USA a její nebezpečí.. - oficiální dokument Ministerstva Zahraničních Věcí Číny
Tato zpráva Ministerstva Zahraničních věcí ČLR, se předložením relevantních faktů snaží odhalit zneužívání hegemonie USA v politické, vojenské, ekonomické, finanční, technologické a kulturní oblasti a přitáhnout větší mezinárodní pozornost k nebezpečí praktik USA pro světový mír, stabilitu a blaho všech národů.
Hegemonie USA a její nebezpečí
Únor 2023
Obsah
Úvod
I. Politická hegemonie — házení vah
II. Vojenská hegemonie — chtěné použití síly
III. Ekonomická hegemonie — rabování a vykořisťování
IV. Technologická hegemonie — monopol a potlačení
V. Kulturní hegemonie – šíření falešných narativů
Závěr
Úvod
Od té doby, co se po dvou světových válkách a studené válce staly Spojené státy nejmocnější zemí světa, jednají odvážněji v zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí, prosazovaly, udržovaly a zneužívaly hegemonii, podporovaly podvracení a infiltraci a svévolně vedly války, což poškozuje mezinárodní společenství.
Spojené státy vyvinuly hegemonickou příručku k inscenování "barevných revolucí", podněcování regionálních sporů a dokonce přímo k zahájení válek pod rouškou prosazování demokracie, svobody a lidských práv. Spojené státy lpěly na mentalitě studené války, zintenzívnily politiku bloků a rozdmýchavaly konflikty a konfrontace. Přeháněly koncepci národní bezpečnosti, zneužívaly kontroly vývozu a vnucovaly ostatním jednostranné sankce. Zaujaly selektivní přístup k mezinárodnímu právu a pravidlům, využívaly je nebo se jich zbavovaly, jak uznaly za vhodné, a snažily se zavést pravidla, která slouží jejím vlastním zájmům ve jménu prosazování "mezinárodního řádu založeného na pravidlech".
Tato zpráva se předložením relevantních faktů snaží odhalit zneužívání hegemonie USA v politické, vojenské, ekonomické, finanční, technologické a kulturní oblasti a přitáhnout větší mezinárodní pozornost k nebezpečím praktik USA pro světový mír a stabilitu. a blaho všech národů.
I. Politická hegemonie - Autoritářské prosazování z pozice moci
Spojené státy se již dlouho pokoušejí formovat ostatní země a světový řád svými vlastními hodnotami a politickým systémem ve jménu prosazování demokracie a lidských práv.
◆ Existuje mnoho případů zasahování USA do vnitřních záležitostí jiných zemí. Ve jménu "podpory demokracie" Spojené státy praktikovaly "Neo-Monroeovu doktrínu" v Latinské Americe, podněcovaly "barevné revoluce" v Eurasii a organizovaly "arabské jaro" v západní Asii a severní Africe, což přineslo chaos a katastrofu. do mnoha zemí.
V roce 1823 Spojené státy vyhlásily Monroeovu doktrínu. Zatímco vychvalovala "Ameriku pro Američany", to, co ve skutečnosti chtěla, bylo "Amerika pro Spojené státy".
Od té doby byla politika po sobě jdoucích vlád USA vůči Latinské Americe a Karibské oblasti protkaná politickým vměšováním, vojenskými intervencemi a podvracením režimu. Od jejího 61 let trvajícího nepřátelství vůči Kubě a její blokády až po její svržení Allendeho vlády v Chile byla americká politika v tomto regionu postavena na jediném principu – ti, kteří se podřídí, budou prosperovat; ti, kteří vzdorují, zahynou.
Rok 2003 znamenal začátek řady "barevných revolucí" – "Revoluce růží" v Gruzii, "Oranžová revoluce" na Ukrajině a "Tulipánová revoluce" v Kyrgyzstánu. Americké ministerstvo zahraničí otevřeně přiznalo, že hraje "ústřední roli" v těchto "změnách režimů". Spojené státy také zasahovaly do vnitřních záležitostí Filipín, když v roce 1986 svrhly prezidenta Ferdinanda Marcose staršího a v roce 2001 prezidenta Josepha Estradu prostřednictvím takzvaných "revolucí moci lidu".
V lednu 2023 vydal bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo svou novou knihu Never Give an Inch: Fighting for the America I Love (Nikdy nedej palec nahoru: Boj za Amerku, kterou miluji). Prozradil v ní, že Spojené státy plánovaly intervence ve Venezuele. Plánem bylo donutit Madurovu vládu, aby se dohodla s opozicí, zbavit Venezuelu její schopnosti prodávat ropu a zlato za devizy, vyvinout vysoký tlak na její ekonomiku a ovlivnit prezidentské volby v roce 2018.
◆ USA uplatňují dvojí metr na mezinárodní pravidla. Spojené státy staví svůj vlastní zájem na první místo a odstoupily od mezinárodních smluv a organizací a postavily své domácí právo nad mezinárodní právo. V dubnu 2017 Trumpova administrativa oznámila, že přeruší veškeré americké financování Populačnímu fondu OSN (UNFPA) s výmluvou, že organizace "podporuje nebo se podílí na řízení programu nucených potratů nebo nedobrovolné sterilizace". Spojené státy vystoupily z UNESCO dvakrát v letech 1984 a 2017. V roce 2017 oznámily odchod z Pařížské dohody o změně klimatu. V roce 2018 oznámila svůj odchod z Rady OSN pro lidská práva s odkazem na "zaujatost" organizace vůči Izraeli a neschopnost účinně chránit lidská práva. v roce 2019 Spojené státy oznámily odstoupení od Smlouvy o jaderných silách středního doletu, aby usilovaly o neomezený vývoj pokročilých zbraní. V roce 2020 oznámily odstoupení od Smlouvy o otevřeném nebi.
Spojené státy byly také kamenem úrazu při kontrole biologických zbraní, když se postavily proti jednání o ověřovacím protokolu pro Úmluvu o biologických zbraních (BWC) a bránily mezinárodnímu ověřování činností zemí souvisejících s biologickými zbraněmi. Jako jediná země, která vlastní zásoby chemických zbraní, Spojené státy opakovaně oddalovaly ničení chemických zbraní a zdráhaly se plnit své závazky. Staly se největší překážkou realizace "světa bez chemických zbraní".
◆ Spojené státy dávají dohromady malé bloky prostřednictvím svého aliančního systému. Vnucuje asijsko-pacifickému regionu "Indo-pacifickou strategii", shromažďuje exkluzivní kluby jako Five Eyes, Quad a AUKUS a nutí regionální země, aby si vybrali stranu. Takové praktiky mají v podstatě vytvořit rozdělení v regionu, podnítit konfrontaci a podkopat mír.
◆ USA svévolně vynášejí soudy o demokracii v jiných zemích a vymýšlejí falešný příběh "demokracie versus autoritářství", aby podněcovaly odcizení, rozdělení, rivalitu a konfrontaci. V prosinci 2021 uspořádaly Spojené státy první "Summit pro demokracii", který vyvolal kritiku a odpor mnoha zemí za to, že se vysmívaly duchu demokracie a rozdělovaly svět. V březnu 2023 uspořádají Spojené státy další "Summit pro demokracii", který zůstává nevítaný a opět nenajde žádnou podporu.
II. Vojenská hegemonie -- Bezohledné používání síly
Dějiny Spojených států se vyznačují násilím a expanzí. Od doby, kdy v roce 1776 získaly nezávislost, Spojené státy neustále usilovaly o expanzi silou:
- vyvraždily indiány,
- napadly Kanadu,
- vedly válku proti Mexiku,
- podnítily americko-španělskou válku
- a anektovaly Havaj.
Po druhé světové válce, pak mezi Spojenými státy vyprovokované války, nebo války jimi zahájené, patřily:
- Korejská válka,
- Vietnamská válka,
- válka v Perském zálivu,
- válka v Kosovu,
- válka v Afghánistánu,
- válka v Iráku,
- Libyjská válka
- a válka v Sýrii,
zneužíváním své vojenské hegemonie, aby připravily cestu pro expanzivní cíle. V posledních letech přesáhl průměrný roční vojenský rozpočet Spojených států 700 miliard amerických dolarů, což představuje 40 procent celkového světového rozpočtu, tedy více než 15ti zemí dohromady. Spojené státy mají asi 800 zámořských vojenských základen, se 173 000 vojáky rozmístěnými ve 159 zemích.
Podle knihy America Invades: How We've Invaded or been Militarily Involved with almost every Country on Earth (Ameriké invaze: Jak jsme napadli nebo byli vojensky zapojeni do téměř každé země na Zemi), Spojené státy bojovaly nebo byly vojensky zapojeny s téměř všemi 190 zeměmi uznanými Organizací spojených národů až na tři výjimky. Tyto tři země byly "ušetřeny", protože je Spojené státy na mapě nenašly.
◆ Jak řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter, Spojené státy jsou bezpochyby nejválečnějším národem v historii světa. Podle zprávy Tuftsovy Univerzity "Introducing the Military Intervention Project: A new Dataset on U.S. Military Interventions, 1776-2019" (Představení projektu vojenské intervence: Nový soubor údajů o vojenských intervencích USA, 1776–2019) Spojené státy mezi těmito lety provedly celosvětově téměř 400 vojenských intervencí, z nichž:
- 34 procent bylo v Latinské Americe a Karibiku,
- 23 procent ve východní Asii a Tichomoří,
- 14 procent na Středním východě a v severní Africe
- a 13 procent v Evropě.
V současné době je na vzestupu její vojenská intervence na Blízkém východě a v severní Africe a subsaharské Africe.
Alex Lo, publicista South China Morning Post, poukázal na to, že Spojené státy od svého založení jen zřídka rozlišovaly mezi diplomacií a válkou. V mnoha rozvojových zemích ve 20. století svrhla demokraticky zvolené vlády a okamžitě je nahradila proamerickými loutkovými režimy. V současné době je to:
- Ukrajina,
- Irák,
- Afghánistán,
- Libye,
- Sýrie,
- Pákistán
- a Jemen,
kde Spojené státy opakují svou starou taktiku vedení zástupných válek, válek s nízkou intenzitou a pomocí dronů.
◆ Americká vojenská hegemonie způsobila humanitární tragédie. Od roku 2001 si války a vojenské operace zahájené Spojenými státy ve jménu boje proti terorismu vyžádaly přes 900 000 životů, z nichž asi 335 000 byli civilisté, miliony zraněných a desítky milionů vysídlených. Válka v Iráku v roce 2003 měla za následek asi 200 000 až 250 000 civilních úmrtí, včetně více než 16 000 přímo zabitých americkou armádou, a zanechala více než milion civilistů bez domova.
Spojené státy vytvořily 37 milionů uprchlíků po celém světě. Jen od roku 2012 se počet syrských uprchlíků zvýšil desetinásobně. Mezi lety 2016 a 2019 bylo v syrských bojích zdokumentováno 33 584 civilních úmrtí, včetně 3 833 zabitých při bombových útocích koalice pod vedením USA, z nichž polovinu tvořily ženy a děti. Služba veřejnoprávního vysílání (PBS) dne 9. listopadu 2018 informovala, že jen nálety amerických sil na Rakku zabily 1 600 syrských civilistů.
Dvě desetiletí trvající válka v Afghánistánu zdevastovala zemi. Při vojenských operacích USA bylo zabito celkem 47 000 afghánských civilistů a 66 000 až 69 000 afghánských vojáků a policistů, kteří s útoky z 11. září nesouviseli, a více než 10 milionů lidí bylo vysídleno. Válka v Afghánistánu zničila základy tamního hospodářského rozvoje a uvrhla afghánský lid do nouze. Po "kábulském debaklu" v roce 2021 Spojené státy oznámily, že zmrazí přibližně 9,5 miliardy dolarů v aktivech patřících afghánské centrální bance, což je krok považovaný za "čisté rabování".
V září 2022 turecký ministr vnitra Suleyman Soylu na shromáždění komentoval, že Spojené státy vedly zástupnou válku v Sýrii, proměnily Afghánistán v opiové pole a továrnu na heroin, uvrhly Pákistán do nepokojů a Libyi zanechaly v neustálých občanských nepokojích. Spojené státy dělají vše, co je v jejich silách, aby okradly a zotročily lidi v jakékoli zemi s podzemními zdroji.
Spojené státy také přijaly otřesné metody ve válce. Během korejské války, války ve Vietnamu, války v Perském zálivu, války v Kosovu, války v Afghánistánu a války v Iráku Spojené státy používaly
- obrovské množství chemických a biologických zbraní,
- stejně jako kazetové bomby,
- bomby s palivem a vzduchem,
- grafitové bomby a
- bomby s ochuzeným uranem,
způsobující obrovské škody na civilních zařízeních, bezpočet civilních obětí a trvalé znečištění životního prostředí.
III. Ekonomická hegemonie - rabování a vykořisťování
Po druhé světové válce vedly Spojené státy snahy o vytvoření Bretton-Woodského systému, Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které spolu s Marshallovým plánem vytvořily mezinárodní měnový systém soustředěný kolem amerického dolaru. Kromě toho Spojené státy také nastolily institucionální hegemonii v mezinárodním ekonomickém a finančním sektoru manipulací se systémy váženého hlasování, pravidly a uspořádáním mezinárodních organizací včetně "schválení 85 procentní většinou" a svými domácími obchodními zákony a předpisy. Tím, že Spojené státy využívají postavení dolaru jako hlavní mezinárodní rezervní měny, v zásadě shromažďují "seigniorage" z celého světa; a využívat svou kontrolu nad mezinárodními organizacemi,
* Poznámka - "Seigniorage" je zisk vytvořený vládou vydáváním oběživa, zejména rozdíl mezi nominální hodnotou mincí a jejich výrobními náklady.
◆ Spojené státy využívají světové bohatství pomocí "seigniorage". Výroba 100 dolarové bankovky stojí jen asi 17 centů, ale jiné země musely nashromáždit 100 dolarů skutečného zboží, aby ji získaly. Před více než půlstoletím bylo poukázáno na to, že Spojené státy si užívaly přemrštěných privilegií a deficitů bez práce, které vytvořil jejich dolar, a použily bezcennou papírovou bankovku k drancování zdrojů a továren jiných národů.
◆ Hegemonie amerického dolaru je hlavním zdrojem nestability a nejistoty ve světové ekonomice. Během pandemie COVID-19 Spojené státy zneužily svou globální finanční hegemonii a vložily na globální trh biliony dolarů, čímž nechaly ostatní země, zejména rozvíjející se ekonomiky, aby na to doplatily. V roce 2022 FED ukončil svou ultra-snadnou měnovou politiku a obrátil se k agresivnímu zvyšování úrokových sazeb, což způsobilo otřesy na mezinárodním finančním trhu a podstatné znehodnocení ostatních měn, jako je euro, z nichž mnohé klesly na 20leté minimum. V důsledku toho bylo velké množství rozvojových zemí vystaveno vysoké inflaci, znehodnocení měny a odlivu kapitálu. To bylo přesně to, co kdysi poznamenal Nixonův ministr financí John Connally, se sebeuspokojením, ale s ostrou přesností, že "Dolar je naše měna, ale váš problém.."
◆ Díky své kontrole nad mezinárodními ekonomickými a finančními organizacemi ukládají Spojené státy další podmínky k jejich pomoci jiným zemím. Aby se snížily překážky přílivu kapitálu a spekulacím z USA, musí přijímající země pokročit ve finanční liberalizaci a otevřít finanční trhy tak, aby jejich hospodářské politiky odpovídaly americké strategii. Podle Review of International Political Economy bylo spolu s 1 550 programy oddlužení, které MMF rozšířil do svých 131 členských zemí v letech 1985 až 2014, připojeno až 55 465 dalších politických podmínek.
◆ Spojené státy záměrně potlačují své odpůrce ekonomickým nátlakem. V 80. letech, aby eliminovaly ekonomickou hrozbu, kterou Japonsko představovalo, a aby ji ovládly a využily ve službách amerického strategického cíle čelit Sovětskému svazu a ovládnout svět, Spojené státy využily svou hegemonní finanční sílu proti Japonsku a uzavřely Plaza Accord. V důsledku toho byl Yen vytlačen nahoru a Japonsko bylo nuceno otevřít svůj finanční trh a reformovat svůj finanční systém. Plaza Accord zasadil těžkou ránu tempu růstu japonské ekonomiky a nechal Japonsko napospas tomu, čemu se později říkalo "tři ztracená desetiletí".
◆ Ekonomická a finanční hegemonie Ameriky se stala geopolitickou zbraní. Spojené státy zdvojnásobily jednostranné sankce a "long-arm jurisdikce" (pravomoc soudu v jednom státě prosazovat osobní jurisdikci nad osobou v jiném státě) a uzákonily takové vnitrostátní zákony, jako je zákon o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích, globální Magnitského zákon o odpovědnosti za lidská práva a zákon "Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" (Boj proti americkým protivníkům prostřednictvím zákona o sankcích), a zavedly řadu exekutivních příkazů k sankcím vůči konkrétním zemím, organizacím nebo jednotlivcům. Statistiky ukazují, že americké sankce proti zahraničním subjektům vzrostly o 933 procent od roku 2000 do roku 2021. Jen Trumpova administrativa uvalila více než 3900 sankcí, což znamená tři sankce denně. Spojené státy dosud uvalily hospodářské sankce na téměř 40 zemí po celém světě, včetně Kuby, Číny, Ruska, KLDR, Íránu a Venezuely, které postihují téměř polovinu světové populace. "Spojené státy americké" se proměnily ve "Spojené státy sankcí". A "long-arm jurisdikce" se zredukovala na nic jiného než na nástroj, kterým Spojené státy využívají svých prostředků státní moci k potlačování ekonomických konkurentů a zasahování do běžného mezinárodního obchodu. To je vážný odklon od principů liberální tržní ekonomiky, kterými se Spojené státy dlouho chlubí.
IV. Technologická hegemonie -- monopol a potlačování
Spojené státy se snaží odrazovat od vědeckého, technologického a ekonomického rozvoje jiných zemí prostřednictvím monopolní moci, potlačovacích opatření a technologických omezení v oblastech špičkových technologií.
◆ Spojené státy monopolizují duševní vlastnictví ve jménu ochrany. Spojené státy využívají slabé pozice jiných zemí, zejména rozvojových, v oblasti práv duševního vlastnictví a institucionální neobsazenosti v příslušných oblastech, a díky monopolu sklízí nadměrné zisky. V roce 1994 Spojené státy prosadily Dohodu o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), čímž si vynutily amerikanizovaný proces a standardy ochrany duševního vlastnictví ve snaze upevnit svůj monopol na technologii.
V 80. letech 20. století, aby zamezily rozvoji japonského polovodičového průmyslu, Spojené státy zahájily vyšetřování "301", vybudovaly si vyjednávací sílu při dvoustranných jednáních prostřednictvím mnohostranných dohod, pohrozily, že Japonsko označí za stát provozující "neférový" obchod, a zavedly odvetná cla, která donutila Japonsko podepsat americko-japonskou dohodu o polovodičích. V důsledku toho byly japonské polovodičové podniky téměř zcela vytlačeny z globální konkurence a jejich podíl na trhu klesl z 50 procent na 10 procent. Mezitím, s podporou vlády USA, velké množství amerických polovodičových podniků využilo příležitosti a získalo větší podíl na trhu.
◆ Spojené státy politizují, používají technologické témata jako zbraň a ideologické nástroje. Spojené státy utahují koncept národní bezpečnosti a zmobilizovaly státní moc, aby potlačily a sankcionovaly čínskou společnost Huawei, omezily vstup produktů Huawei na americký trh, přerušily dodávky čipů a operačních systémů a donutily ostatní země, aby zakázaly Huawei výstavby místních sítí 5G. Dokonce přemluvil Kanadu, aby téměř tři roky bezdůvodně zadržela finanční ředitelku Huawei Meng Wanzhou.
Spojené státy si vymyslely spousty výmluv, aby zasáhly čínské high-tech podniky s globální konkurenceschopností, a zařadily více než 1000 čínských podniků na sankční seznamy. Kromě toho Spojené státy také zavedly kontroly na biotechnologii, umělou inteligenci a další špičkové technologie, posílily vývozní omezení, zpřísnily prověřování investic, potlačily čínské aplikace sociálních médií, jako jsou TikTok a WeChat, a lobbovaly v Nizozemsku a Japonsku za omezení vývozu čipů a souvisejícího vybavení nebo technologie do Číny.
Spojené státy také uplatňují dvojí metr ve své politice vůči technologickým profesionálům souvisejícím s Čínou. Aby odsunuly a potlačily čínské vědce, tak od června 2018 byla zkrácena platnost víz pro čínské studenty, kteří se specializují na některé obory související s high-tech, opakovaně se vyskytly případy, kdy čínští učenci a studenti odjíždějící do Spojených států na výměnné programy a studium byli neoprávněně odmítnuti a obtěžováni a bylo provedeno i rozsáhlé vyšetřování čínských učenců pracujících ve Spojených státech.
◆ Spojené státy upevňují svůj technologický monopol ve jménu ochrany demokracie. Tím, že Spojené státy postavily malé bloky na technologii, jako je "čipová aliance" a "čistá síť", daly nálepky "demokracie" a "lidská práva" na špičkové technologie a technologické problémy proměnily v politické a ideologické otázky, takže např. vymýšlet si výmluvy pro svou technologickou blokádu vůči jiným zemím. V květnu 2019 Spojené státy přihlásily 32 zemí na Pražskou bezpečnostní konferenci 5G v České republice a vydaly pražský návrh ve snaze vyloučit čínské produkty 5G. V dubnu 2020 pak americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil "čistou cestu 5G" plán navržený k vybudování technologické aliance v oblasti 5G s partnery spojenými jejich společnou ideologií demokracie a potřeby chránit "kybernetickou bezpečnost". Opatření jsou v podstatě pokusy USA udržet si svou technologickou hegemonii prostřednictvím technologických aliancí.
◆ Spojené státy zneužívají svou technologickou hegemonii prováděním kybernetických útoků a odposloucháváním. Spojené státy jsou již dlouho proslulé jako "říše hackerů", obviňované ze svých nekontrolovatelných kybernetických krádeží po celém světě. Mají všechny druhy prostředků k vynucení všudypřítomných kybernetických útoků a sledování, včetně používání signálů analogových základnových stanic pro přístup k mobilním telefonům za účelem krádeže dat, manipulace s mobilními aplikacemi, infiltrace cloudových serverů a krádeží přes podmořské kabely. A seznam pokračuje.
Americký dohled je nevybíravý. Cílem jeho sledování se mohou stát všichni, ať už soupeři nebo spojenci, dokonce i vůdci spojeneckých zemí, jako je bývalá německá kancléřka Angela Merkelová a několik francouzských prezidentů. Kybernetické sledování a útoky zahájené Spojenými státy, jako jsou "Prism", "Dirtbox", "Irritant Horn" a "Telescreen Operation" jsou důkazem toho, že Spojené státy bedlivě sledují své spojence a partnery. Takové odposlouchávání spojenců a partnerů už vyvolalo celosvětové pobouření. Julian Assange, zakladatel webu Wikileaks, který odhalil americké sledovací programy, řekl, že "neočekávejte, že globální supervelmoc pro dohled bude jednat se ctí nebo respektem. Existuje pouze jedno pravidlo: Neexistují žádná pravidla."
V. Kulturní hegemonie -- Šíření falešných narativů
Globální expanze americké kultury je důležitou součástí její vnější strategie. Spojené státy často používají kulturní nástroje k posílení a udržení své hegemonie ve světě.
◆ Spojené státy zakotvují americké hodnoty do svých produktů, jako jsou filmy. Americké hodnoty a životní styl jsou svázány s jejími filmy a televizními pořady, publikacemi, mediálním obsahem a programy vládních neziskových kulturních institucí. Formuje tak kulturní a veřejný mínění prostor, ve kterém americká kultura vládne a udržuje kulturní hegemonii. Americký vědec John Yemma ve svém článku The Americanization of the World odhalil skutečné zbraně americké kulturní expanze: Hollywood, továrny na image design na Madison Avenue a výrobní linky Mattel Company a Coca-Cola.
Existují různé prostředky, které Spojené státy používají k udržení své kulturní hegemonie. Nejpoužívanější jsou americké filmy; nyní zaujímají více než 70 procent podílu na světovém trhu. Spojené státy dovedně využívají své kulturní rozmanitosti, aby oslovily různá etnika. Když hollywoodské filmy sestoupí do světa, vykřikují americké hodnoty, které jsou s nimi spojeny.
◆ Americká kulturní hegemonie se neprojevuje pouze v "přímé intervenci", ale také v "mediální infiltraci" a jako "trouba do světa". Západní média ovládaná USA mají zvláště důležitou roli při utváření globálního veřejného mínění ve prospěch vměšování USA do vnitřních záležitostí jiných zemí.
Americká vláda přísně cenzuruje všechny společnosti na sociálních sítích a vyžaduje jejich poslušnost. Generální ředitel Twitteru Elon Musk 27. prosince 2022 přiznal, že všechny platformy sociálních médií spolupracují s americkou vládou na cenzuře obsahu, uvádí Fox Business Network. Veřejné mínění ve Spojených státech podléhá vládním zásahům, aby se omezily všechny nepříznivé poznámky. Google často nechává stránky mizet.
Americké ministerstvo obrany manipuluje se sociálními médii. V prosinci 2022 The Intercept, nezávislá americká investigativní webová stránka, odhalila, že v červenci 2017 nařídil úředník Ústředního velitelství USA Nathaniel Kahler týmu veřejné politiky Twitteru, aby rozšířil přítomnost 52 účtů v arabštině na seznamu, který poslal Kahler, z nichž šest mělo mít přednost. Jeden z těch šesti účtů byl věnován ospravedlnění útoků amerických dronů v Jemenu, například tvrzením, že útoky byly přesné a zabily pouze teroristy, nikoli civilisty. Na základě Kahlerovy směrnice Twitter zařadil tyto účty v arabštině na "bílou listinu", aby posílil určité zprávy.
◆Spojené státy uplatňují dvojí metr na svobodu tisku. Různými prostředky brutálně potlačuje a umlčuje média jiných zemí. Spojené státy a Evropa vylučují ze svých zemí tradiční ruská média jako Russia Today a Sputnik. Platformy jako Twitter, Facebook a YouTube otevřeně omezují oficiální účty Ruska. Netflix, Apple a Google odstranily ruské kanály a aplikace ze svých služeb a obchodů s aplikacemi. Na obsah související s Ruskem je uvalena bezprecedentní drakonická cenzura.
◆Spojené státy zneužívají své kulturní hegemonie k podněcování "mírové evoluce" v socialistických zemích. Zakládají zpravodajská média a kulturní skupiny zaměřené na socialistické země. Nalévají ohromující množství veřejných prostředků do rozhlasových a televizních sítí na podporu jejich ideologické infiltrace a tyto hlásné trouby bombardují socialistické země v desítkách jazyků dnem i nocí pobuřující propagandou.
Spojené státy používají dezinformace jako kopí k útokům na jiné země a vybudovaly kolem nich průmyslový řetězec: existují skupiny a jednotlivci, kteří si vymýšlejí příběhy a prodávají je po celém světě, aby uvedli v omyl veřejné mínění s podporou téměř neomezených finančních zdrojů.
Závěr
Zatímco spravedlivá věc získává širokou podporu svého šampiona, nespravedlivá odsuzuje svého pronásledovatele jako vyvržence. Hegemonické, panovačné a šikanózní praktiky používání síly k zastrašování slabších, násilné a úskočné bránění druhým a hraní her s nulovým součtem způsobují vážné škody. Historické trendy míru, rozvoje, spolupráce a vzájemného prospěchu jsou nezastavitelné. Spojené státy svou mocí potlačují pravdu a pošlapávají spravedlnost, aby sloužily vlastním zájmům. Tyto jednostranné, egoistické a regresivní hegemonické praktiky vyvolaly rostoucí, intenzivní kritiku a odpor mezinárodního společenství.
Země se musí navzájem respektovat a chovat se k sobě jako sobě rovné. Velké země by se měly chovat způsobem odpovídajícím jejich postavení a měly by se ujmout vedení při prosazování nového modelu vztahů mezi státy, který by zahrnoval dialog a partnerství, nikoli konfrontaci nebo aliance. Čína se staví proti všem formám hegemonismu a mocenské politiky a odmítá zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí. Spojené státy musí vážně pátrat po duši. Musí kriticky prozkoumat, co udělali, zbavit se své arogance a předsudků a skoncovat se svými hegemonickými, panovačnými a šikanózními praktikami.
Zdroj : US Hegemony and Its Perils,
2023-02-20 16:28,
Ministry of Foregin Affairs of the People's Republic of China
Překlad: Michal