EU krajiny - srovnání počtu očkovaných vs hlášené nové případy
Vzhledem k současnému modernému očkovacímu trendu jsem si stáhnul data z ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, An agency of the European Union) o počtech:
- vakcinovaných lidí první a druhou dávkou (třetí tam ještě není)
- evidovaných případů (pozitivních, ne jenom nemocných)
v EU.
Musím říct ze po agregaci a vizualizace dat jsem byl velice překvapen, co vše se dá z daných dat vyčíst. Tak pojďme do toho...
1) Na prvním grafu vidíme seřazené krajiny dle procenta vakcinovaných lidí. První (modrý) sloupec ukazuje procento lidí zaočkovaných první dávkou a druhý (oranžový) sloupec ukazuje procento zaočkovaných i druhou dávkou. Zelený, červený a černý bod ukazují počty nových případů v 27., 28. a 29. týdnu roku 2021.
Ihned mne zaujalo posledních 10 krajin, které mají očkování pod průměrem EU, že počet nových připadů je nejnižsí.. je to v rozmezí 0,002 - 0,027% (ve žlutém obdélniku). Jsou to Česko, Polsko, Litva, Estónsko, Slovinsko, Slovensko, ChorvatskoLotyšsko, Rumunsko a Bulharsko.
- Mimochodem, sekundární informací zde je i totálně nízké číslo na úrovní stotin a tisícin procenta, které nám jenom opět a opět ukazuje že o žádnou pandemii se zde vůbec nejedná a je to jenom strašení lidí.
- zajímavé je, že všech 10 krajin jsou slovanské..
V porovnání s ostatními krajinami, které maji nadprůměrné procento naočkováných lidí, jako například Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko, Cyprus (ve fialových obdélnicích) tak tam je procento případů o jeden až dva řády větší než je maximum u uvedených deseti krajin na konci seznamu. Následovné srovnání je s Estonskem, které má v dané desítce maximum 0,027%:
- 7.8 krát vice v Portugalsku
- 9.5 krát více na Maltě
- 12.7 krát více ve Španělsku
- 14.7 krát více v Nizozemsku
- a 28.8 krát více na Cypru
Co dodat.. Snad jenom že vakcinovaný se očividně nerovná negativní a že žádné překvapení se nekoná.
Zaujal mne i pohled na Skandinávské krajiny - Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko. Průměr očkovaných první dávkou je 61,5% a průměr očkovaných druhou dávkou je 34,8%. To jest, cca 44% prvně očkovaných do druhé dávky z nějakého důvodu nejde.. Tady jsem zvědavý na čísla v září, říjnu..
2) Pojďmě k druhému grafu..
Druhý graf nám krásně ukazuje trend počtu případů ve 27., 28. a 29. týdnu pro krajiny, kde bylo naočkovaných první dávkou více než 50,5% (modrá linka) vs krajiny, kde bylo první dávkou naočkovaných méně než 50,5% lidí..
Vidíme, že u první skupiny krajin ten tred roste docela rychle, od 0.05% po 0.14%, každý týden skoro dvojnásobně. Kdežto u krajin pod 50% je linka ustálená na cca 0.011%, což je jak vidíme v posledním řádku tabulky, rozdíl 5.24, 8.95 a 11.49 násobný..
3) Pojďme k obdobnému grafu po druhé dávce..
Věřím, že zde není potřeba komentář, vidíme zde úplně stejný trend..
Dle politiků by to ale mělo být opačně.. zde však máme čísla přímo z ECDC, kde si je ze zdroje můžete stáhnout každý týden doplněné a aktualizované přímo zde:
- ECDC -
Data on COVID-19 vaccination in the EU/EEA - https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/data-covid-19-vaccination-eu-eea
- ECDC - Data on the daily number of new reported COVID-19 cases and deaths by EU/EEA country - https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/data-daily-new-cases-covid-19-eueea-country
4) Do pozornosti dávám i dynamický graf na druhé záložce - "Countries vaccinated cases", kde po výběru krajiny hezky uvidíte porcento očkovaných vs nové případy. Pro ukázku zde dávam náhledy na výše zmíňované krajiny Cyprus, Nizozemsko, Španělsko, Malta a Portugalsko
- modrá linka ukazuje nárůst očkovaných první dávkou,
- oranžová linka ukažuje nárůst očkovaných druhou dávkou,
- a šedá procento evidovaných případů
od začátku roku 2021 do 28. týdne 2021:
K dispozici dávám ztažené a zpracované data v excelu spolu s grafy, kde si můžete filtrovat dle vámi zvolených kritérii.