Do konce roku 2022 by se světová finanční ekonomika měla zhroutit o 40 %

18.09.2022

Do konce roku 2022 by se světová finanční ekonomika měla zhroutit o 40 %

Opakovaně jsem psal o některých střízlivě uvažujících amerických ekonomech. Jako například Paul Roberts a Michael Hudson. Jejich názory na světovou ekonomiku a politiku se nápadně (někdy až o 180 stupňů) liší od oficiálních postojů amerických úřadů a dalších zemí "kolektivního Západu". Mluví pravdu a odhalují lži, které se staly normou pro americké politické a vládní vůdce a jejich spojence.

Ale naštěstí jsou v Evropě stejní čestní a odvážní ekonomové. Jedním z nich je Egon von Greyerz. Má dvojí občanství (švédské a švýcarské). Není akademickým ekonomem, ale podnikatelem. Vedoucí švýcarské správcovské společnosti Matterhorn Asset Management, která se specializuje na transakce se zlatem a poskytování poradenských služeb v oblasti zlata. Řadu let provozuje web GoldSwitzerland, kam pravidelně vkládá své články a komentáře. Zde je jen několik příspěvků z minulého měsíce:

    • "Tento podzim zažije nepokoje, nedostatek potravin, masivní inflaci, sociální nepokoje, vyšší ceny zlata a kolaps akciových trhů").
    • "Podzim s epickými kolapsy akcií, dluhů, měn, mnohem vyšší inflace - vedoucí k chudobě a sociálním nepokojům"
    • "Éra falešných peněz je pryč - Egon von Greyerz"
    • "No Electricity, No Money, Little Food - Result Misery" ("Žádná elektřina, žádné peníze, málo jídla - výsledkem je chudoba").

Švýcarský podnikatel se často podepisuje třemi písmeny svého celého jména - EvG. Jak EvG přiznává, po dlouhé práci v bankovním byznysu (asi dvě desetiletí) si uvědomil, že nejen banky, ale všechny západní ekonomiky, které se staly "finančními", se rychle řítí k strašlivému kolapsu. Zároveň neviděl žádné známky toho, že by si hlavy států a šéfové měnových orgánů (centrálních bank a ministerstev financí) byli této hrozby vědomi. Naopak, dělali vše pro to, aby pohyb směrem k propasti urychlili. EvG, který si uvědomoval, že není v žádném případě schopen ovlivňovat úřady a měnit jejich vražednou politiku, se rozhodl zaměřit své úsilí na pomoc lidem, aby se zachránili ve chvíli, kdy dojde k tomuto nevyhnutelnému kolapsu. Uvažoval, že by se takovým útočištěm mohlo stát zlato. To vedlo k jeho přechodu z bankovního byznysu do sféry operací se zlatem. Matterhorn Asset Management (MAM) je nyní předním světovým přímým vlastníkem fyzického zlata a stříbra mimo bankovní systém. Mezi trezory MAM patří největší a nejbezpečnější zlatý trezor na světě, který se nachází ve švýcarských Alpách. Mezi klienty patří jednotlivci s vysokým čistým jměním, rodinné kanceláře, penzijní fondy, investiční fondy a trusty ve více než 80 zemích. EvG se zavázala k linii chování, která by mu poskytla maximální svobodu říkat pravdu o dnešním světě financí a ekonomiky. Podle EvG je její hlavní konkurenční výhodou oproti klasickým bankám a finančním společnostem to, že chápe slabiny svých konkurentů. I ty, které oni sami někdy nevidí. A jeho hlavní přednost spočívá v tom, že se upřímně snaží pomáhat lidem připravit se na nadcházející finanční apokalypsu.

Navrhuji, abychom se blíže podívali na nejnovější článek EvG "Žádná elektřina, žádné peníze, málo jídla - v důsledku chudoby", který byl zveřejněn 2. září. V něm je zcela jasně patrná pozice autora a jeho chápání moderního světa. Článek je doplněn několika obrázky a grafy, z nichž jsou patrné trendy posledního půlstoletí jak v USA, tak ve světě. Pohyb světa ke kolapsu začal v roce 1971, kdy Spojené státy oznámily, že přestanou převádět dolary na zlato ze svých rezerv státní pokladny. Šlo o de facto zrušení standardu zlatého dolaru stanoveného na konferenci v Bretton Woods v roce 1944. De iure ke zrušení tohoto standardu došlo o padesát let později na Jamajské mezinárodní měnové a finanční konferenci v roce 1976. Ve svých článcích také neustále podotýkám, že 70. léta minulého století se stala dobou prudkého zvratu celého světa a počátkem jeho pohybu k finančnímu kolapsu. "Mistři peněz" (hlavní akcionáři Federálního rezervního systému USA) dosáhli práva na neomezené vydávání "zeleného papíru", protože "zlatá brzda" byla odstraněna z "tiskařského lisu" Federálního rezervního systému (předtím, objem emise peněz byl omezen americkou zlatou rezervou). Od té doby americký dolar konečně ztratil veškeré spojení s ekonomikou a fyzickým světem, proměnil se v prázdný znak nebo obal na cukroví.

Neomezené emise dolaru a dalších rezervních měn (euro, britská libra šterlinků atd.) dříve nebo později nutně vedly k šílené inflaci. O takové inflaci ale nikdo nepřemýšlel. Doteď si jí nikdo nevšiml. Tento problém se pro mnohé stal zřejmým až letos, 2022. Všichni politici, státníci, šéfové centrálních bank dnes unisono mluví o inflaci. A to vše proto, že ani vůdci centrálních bank nechápali, co jsou peníze, co je bohatství a co je ekonomika. Ve světě vládla ideologie monetarismu (říkám tomu "náboženství peněz"), podle níž lze bohatství a prosperitu vytvářet pomocí "tiskárny".

Zde je, jak EvG charakterizuje toto "náboženství peněz" (zvýraznění velkým písmem přímo od EvG):

"...inflace je výsledkem nezodpovědné a zcela iracionální politiky vlád a centrálních bank, které věří, že prosperitu lze vytvořit ze vzduchu. Nechápou, nebo alespoň nechtějí chápat, že bezohledné vytváření padělaných peněz bez hodnoty VYTVÁŘÍ NULOVÉ BOHATSTVÍ.

Peníze samy o sobě mají NULU hodnotu. Peníze jsou jen derivát, který získává svou hodnotu jako prostředek směny výrobou zboží a služeb.

Jednoduše řečeno, peníze, jejichž hodnota je odvozena od čehokoli jiného než zboží a služeb, mají hodnotu NULU."

Švýcarský podnikatel překvapivě vysvětluje, co je to inflace, přesně tak, jak mi to před více než půl stoletím vysvětlili profesoři, kteří mě učili o ekonomii. Inflace není zvýšení cen, ale nezajištěná emise peněz nebo nerovnováha mezi komoditou a peněžní zásobou ve prospěch druhé. Rostoucí ceny jsou pouze důsledkem nebo příznakem inflace (mohou nastat případy zvýšení cen, které nejsou způsobeny inflací). Jak poznamenává EvG, mezi lety 1971 a 2019 měla peněžní zásoba, měřená agregátem M1 (množství hotovosti v oběhu a převoditelných vkladů) v americké ekonomice, průměrné roční tempo růstu 6,1 %. Což je mnohem vyšší než tempo ekonomického růstu v reálném vyjádření. Při tomto tempu růstu se peněžní zásoba zdvojnásobila každých dvanáct let. V období od roku 1971 do roku 2019 se tedy peněžní zásoba M1 zvýšila 16krát.

Proč během stanovené doby nedošlo ke zběsilému nárůstu cen? Z toho prostého důvodu, že téměř veškerá peněžní zásoba vytvořená ze vzduchu šla na akciové trhy a měla podobu "bublin" (mnohonásobný růst kotací cenných papírů). Inflace je nám ale prezentována jako růst cen na komoditních trzích. V důsledku tohoto podvodu se vytváří iluze, že nárůst peněžní zásoby není tak hrozný. Zvláště pokud se inflace "bublin" na akciovém trhu nazývá "ekonomický růst". EvG píše: 

"Ve svých výpočtech pohodlně ignorují exponenciální růst cen akcií, dluhopisů a nemovitostí."

Až do konce minulého století byl reálný ekonomický růst ve Spojených státech extrémně nízký. A skutečné bohatství na hlavu ve Spojených státech dosáhlo vrcholu na přelomu století. Až do konce minulé dekády se americká ekonomika vyznačovala časem.

Podle EvG však může být situace ještě horší. Pokud se HDP USA neměří v dolarech, ale ve zlatě, pak byla americká ekonomika na přelomu minulých a současných desetiletí na úrovni poloviny 70. let. Vzhledem k tomu, že cena zlata je dnes uměle nízká, bude-li korigována směrem nahoru, bude obraz ještě pochmurnější. Současný HDP USA, vyjádřený v gramech zlata, může být srovnatelný s úrovní 30. let.

Na konci roku 2019 vykazovaly USA a mnoho dalších západních zemí známky recese. A pak začala takzvaná pandemie covidu, která byla připisována ekonomickému kolapsu v roce 2020. A která sloužila ke ztrojnásobení rychlosti "tiskařského lisu". Nejen Fed, ale i Evropská centrální banka (ECB), Bank of England, Bank of Japan a další centrální banky kolektivního Západu.

Od roku 2019 do dneška (srpen 2022) dosáhl průměrný roční nárůst M1 ve Spojených státech již 74 %. To už má pro ekonomiku (nejen tu americkou, protože značná část dolarové nabídky jde mimo Spojené státy) katastrofální důsledky

  • Začátek srpna 1971 (kdy prezident Nixon oznámil konec směny dolarů za zlato) činila peněžní zásoba M1 225 miliard dolarů
  • Začátek srpna 2001 to bylo již 1,1 bilionu dolarů
  • Začátek srpna 2019 další vzrůst na  3,9 bilionu dolarů
  • Začátek srpna 2022 peněžní zásoba/tisk vyletěl do neuvěřielných výšin 20,5 bilionu dolarů

Takže peněžní zásoba za období od roku 1971 do roku 2022 vzrostla 91krát! A za poslední tři roky došlo k nebývalému průlomu, a to 5,26krát!

Kdo se moc neorientuje v číselných řadách milionech, milardách, bilionech, atd, tak vyjádřím číselně:

Reálné ekonomiky tedy zbývá stále méně a rychle ji nahrazuje finanční nebo virtuální ekonomika. Ukazatel HDP, kterým se řídí státníci, politici, měnové úřady, už dávno neměří reálnou ekonomiku, měří finanční ekonomiku, která nekrmí ani nehřeje. Vzhledem k tomu, že měnové autority nevidí rozdíl mezi reálnou a finanční ekonomikou, nesnaží se zacelit rostoucí propast mezi nimi. Pak ale vstoupí v platnost spontánní tržní mechanismy, které tuto mezeru začnou zhruba snižovat - na akciových trzích začínají praskat bubliny a na komoditních trzích začíná inflace a hyperinflace. "Akciové trhy jsou nyní velmi blízko konce korekce a vážně obnoví sestupný trend. Je možné, že skutečný pád trhů počká až do září, ale riziko už tu je a je velmi nebezpečné," píše se v článku. Podle EvG se na konci roku 2022 musí globální finanční ekonomika zhroutit o 40 %, aby se srovnala mezera ve srovnání s reálnou ekonomikou.

V čele centrálních bank předních zemí světa stojí upřímní monetaristé, kteří nevědí a nechtějí vědět, co je reálná ekonomika. EvG píše: 

"Powell, Lagarde, Kuroda (jména vůdců, respektive Federálního rezervního systému USA, ECB a Bank of Japan - VK) ani žádný jiný šéf centrální banky nevědí, co je skutečně zdravá ekonomika prostředek. Pro ně "spolehlivost" znamená nedostatek, tisk peněz, padělané peníze, manipulaci s akciemi, úrokovými sazbami, měnami a zlatem.

"Powell, Lagarde a jejich předchůdci položili perfektní základ nejen pro krátkodobé zvýšení cen, ale také pro nezastavitelnou lavinu globální inflace," poznamenává EvG. Aby "mistři peněz" a jimi ovládaná média odvrátili pozornost veřejnosti od skutečných viníků inflace a ekonomické recese, použili nejprve kouřovou clonu zvanou "pandemie covid". Vše bylo připisováno záhadnému viru. A posledního půl roku bylo vše připisováno ruskému prezidentovi Putinovi. Jako, byl to on, kdo rozmotal setrvačník inflace ve světě. "Prozatímní šéfové Fedu a ECB zjevně nedokázali rozpoznat inflaci, dokud se neobjevil obětní beránek jako Putin, kterému by to všechno mohlo být přičítáno." EvG nazval Jerome Powella a Christine Lagarde "dočasnými hlavami", jsou totiž pouze vykonavateli vůle tzv. "pánů peněz", kde tyto záměrně vedou svět ke katastrofě. "Ano, jsme svědky lidské katastrofy v měřítku, jaké nikdy předtím v historii nebylo, a v celosvětovém měřítku," poznamenává EvG.

EvG končí svůj článek povzbudivými slovy: 

"Je zřejmé, že fyzické zlato nebude všelékem na potenciální problémy popsané výše. Ale jak měnový systém udělá svůj poslední krok k NULE, zlato bude určitě rozhodující pro zachování a pojištění bohatství. V době krize je však kruh rodiny a blízkých přátel tím, co vás udrží při životě a zdraví."

  • Profesor, doktor ekonomických věd na Katedře Moskevského státního institutu mezinárodních financí, pro mezinárodní vztahy 
  • odpovídající člen Akademie ekonomie a obchodu
  • předseda Ruské ekonomické společnosti. S.F. Šarapovova  
  • Byl konzultantem OSN (1991-1993), 
  • členem poradního sboru prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) (1993-1996), 
  • a vedoucí odboru mezinárodních měnových vztahů ministerstva Zahraniční záležitosti Rusko (2001-11)

Zdroj:  Fond Strategické Kultury

Překlad + komentáře: Michal.


PS: zajímá vás jak se připravit na krize a čelit jim? Čtěte zde - Jednoduchá a elegantí cesta k fyzickému zlatu a stříbru pro každého..