Bitcoin versus Banky - růsty versus pády..

30.03.2023

Kdo nemá účet na Twitteru, nebo nenašel níže uvedený příspěvek od Lukáše Kovandy, tak dávám do pozornosti jeden z jeho mnoha zajímavých tweetů s hezkým shrnutím dané problematiky..

Lukáš Kovanda 

  • hlavní ekonom Trinity Bank
  • člen Národní ekonomické rady vlády

"Proč případné další pády a otřesy bank euroamerického okruhu velmi pravděpodobně povedou k dalšímu růstu ceny Bitcoinu

Vývoj ceny bitcoinu vykazuje pozoruhodně těsnou vazbu s vývojem souhrnné peněžní zásoby nejvýznamnějších světových ekonomik. 

Konkrétně platí, že odchylka momentální ceny bitcoinu od jejího desetiměsíčního klouzavého průměru dopadá na své dno dva až sedm měsíců před zlomovým zvratem ve vývoji meziroční změny souhrnné peněžení zásoby třinácti největších světových ekonomik (viz graf). Takhle bitcoin kapituloval loni v červnu, kdy ztráty na něm dosáhly největších extrémů. 

Jenže od třetího loňského čtvrtletí světově významné centrální banky postupně povolují své předchozí razantní měnověpolitické utahování. Například Bank of England musela už loni na podzim vhánět do finančního systému novou likviditu, aby tak zabránila potenciálnímu kolapsu segmentu britských penzijních fondů. Přidaly se také japonská a čínská centrální banka

V současnosti zase americká centrální banka musela zvrátit své měnověpolitické utahování, aby po kolapsu Silicon Valley Bank zabránila pádům dalších bank. 

Zavedla nové programy výhodných půjček bankám a svého druhu i dotací jim určeným. Tyto programy představují likviditní injekce. Analytici Citigroup proto o opatřeních mluví jako o "kvantitativním uvolňování pod jiným jménem". A analytici banky Barclays soudí, že navýšením mezibankovní likvidity vytvoří tyto programy tlak na pokles úrokových sazeb u bankovních půjček domácnostem a firmám. Jinými slovy, nová likvidita proudí do finančního systému a peněžní zásoba opět roste. 

Vzestup objemu souhrnné světové peněžní zásoby, jak víme z grafu, vykazuje pozitivní souvislost s vývojem ceny bitcoinu. Fundamentálně totiž při něm dochází ke znehodnocování konvenčních peněz, což je vodou na mlýn právě bitcoinu, jakožto klíčové nemanipulovatelné alternativě konvenčních peněz. 

S případnými dalšími otřesy a pády bank bude třeba dalších likviditních injekcí, což tak tedy bude bitcoinu jen další vodou na mlýn. Jeho cena tak poroste."

- bílá křívka - kvantitativní uvolňování, globální peněřní zásoba USD

- oranřová křívka - Cena Bitcoinu

Jestli máte zájem o elegantní a chytré spoření do bitcoinu, za pár korun pro každého,  čtěte zde - Jednoduchá cesta k bitcoinu pro každého.. nebo mne přímo kontakujte :-)